Obowiązku korekty kosztów nie można domniemywać

Niezapłacenie raty leasingu finansowego w terminie wskazanym w ustawie powoduje konieczność zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych. Tak uważają organy podatkowe, mimo że literalne brzmienie przepisów nie daje do tego podstaw.

Aktualizacja: 20.04.2015 09:09 Publikacja: 20.04.2015 05:00

Obowiązku korekty kosztów nie można domniemywać

Foto: www.sxc.hu

Od 1 stycznia 2013 r. podatnicy są zobowiązani do korekty kosztów w przypadku niezapłacenia wynagrodzenia kontrahentowi w odpowiednim terminie. Obowiązek ten regulują art. 24d ustawy o PIT oraz art. 15b ustawy o CIT. Z przepisów tych wynika m.in., że obowiązek korekty kosztów występuje również „w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów" (art. 24d ust. 6 ustawy o PIT oraz art. 15b ust. 6 ustawy o CIT). Taki sposób sformułowania przepisu powinien oznaczać, że ma on zastosowanie do środków trwałych, które są własnością podatnika.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm