VAT: Szef dopłaci do prywatnych wydatków związkowców

Pracodawca może zasadnie żądać od działającej u niego organizacji związkowej, aby zwróciła koszty użytkowania za granicą internetu mobilnego ponad limity ustalone w firmie, z którego korzystał związkowiec do celów prywatnych.

Aktualizacja: 05.02.2015 07:25 Publikacja: 05.02.2015 02:30

Marcin ?Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.

Marcin ?Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.

Foto: materiały prasowe

Ponieważ jednak to pracodawca jest płatnikiem VAT, on zapłaci podatek, ponosząc ekonomiczny koszt działania związku zawodowego. Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku w prawomocnym wyroku z 29 maja 2014 r. (III APa 10/14).

Pracodawca, duża spółka o rozbudowanej strukturze oraz bardzo silnych związkach zawodowych, powierzyła jednej z działających organizacji modem umożliwiający korzystanie z internetu mobilnego. Podstawą tego powierzenia były postanowienia zakładowego układu zbiorowego pracy (zuzp), w którym m.in. zawarto postanowienia o udostępnianiu przez pracodawcę pomieszczeń i urządzeń technicznych na potrzeby działalności związkowej. Pracodawca wywiązywał się z tych obowiązków. Związek miał do dyspozycji wydzielone pomieszczenie biurowe, zapewniono mu także dostęp do mediów ze sprzętem, w tym telefony komórkowe. Pomieszczenie związku było także wyposażone w stanowisko komputerowe – stacjonarne z dostępem do internetu. Organizacji związkowej przydzielono też laptop, wyposażony w modem umożliwiający bezprzewodowy dostęp do sieci. Udostępnienia modemu nie potwierdzano oddzielnymi umowami. Wszystko to było udzielane nieodpłatnie, ale wobec związku zawodowego nie wprowadzono żadnych limitów kwotowych, czasowych, ilościowych czy terytorialnych na udostępnianie usług telekomunikacyjnych poza takimi, jakie obowiązywały inne osoby, np. pracowników tego pracodawcy. Organizacja związkowa przekazała modem swojemu członkowi pełniącemu funkcję skarbniczki. Zabrała ona modem na urlop wypoczynkowy do Włoch, nie biorąc jednak służbowego laptopa. W trakcie wakacji za pośrednictwem modemu kilka–kilkanaście razy dziennie łączyła się z internetem w systemie roamingu za pośrednictwem włoskiego operatora. Po zakończonym okresie rozliczeniowym pracodawca otrzymał do zapłaty od firmy telekomunikacyjnej dwie faktury, opiewające na ponad 128 tys. zł. Operator prawidłowo naliczył te kwoty. Po weryfikacji poprawności technicznej naliczeń połączeń przez operatora pracodawca zapłacił obie faktury, w tym podatek VAT. Następnie wystąpił do związku zawodowego, któremu powierzył modem, o zwrot całej kwoty. Po pięcioletnim postępowaniu sądowym, które toczyło się przed czterema sądami dwóch instancji, SA w Gdańsku zasądził od związku zawodowego kwotę netto, oddalając powództwo dotyczące VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama