Odsetki od rachunków do rozliczania przedsięwzięć deweloperskich są opodatkowane zryczałtowanym PIT w wysokości 19 proc. Wyklucza to możliwość rozliczenia przez deweloperów kosztów i ewentualnych strat.
Tak wynika z interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Katowicach.
Korzystna zmiana...
Z pytaniem do izby wystąpił bank. Jako płatnik pobiera i wpłaca do urzędu skarbowego 19-proc. podatek od odsetek od środków zdeponowanych przez klientów.
Nie dotyczy to jednak rachunków firmowych, ponieważ 1 stycznia zmieniły się reguły opodatkowania środków zgromadzonych przez przedsiębiorców. Ustawodawca przesądził, że odsetki z rachunków związanych z działalnością gospodarczą, w tym od lokat i innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, są przychodem z działalności gospodarczej.
Bank wypłaca zatem przedsiębiorcy całą kwotę odsetek, a ten sam odprowadza od niej PIT według skali bądź stawki 19 proc. Wcześniej zaś pomniejsza ten przychód o firmowe koszty.
Przepis zaliczający odsetki do przychodów z działalności mówi o rachunkach rozliczeniowych, o których mowa w przepisach prawa bankowego, lub o rachunkach w SKOK.
Pytania banku dotyczyły natomiast mieszkaniowych rachunków powierniczych prowadzonych dla osób fizycznych i spółek osobowych. Twierdził, że klienci sami powinni się rozliczyć z odsetek od takich rachunków.
Bank tłumaczył, że wprawdzie prawo bankowe wymienia odrębnie rachunek rozliczeniowy i powierniczy, ale trudno o lepszy przykład rachunku rozliczeniowego niż rachunek powierniczy.
...ale nie dla wszystkich
– Deweloper nie może przeprowadzić przedsięwzięcia deweloperskiego bez zawarcia z bankiem umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego – wyjaśniał bank we wniosku.
Izba skarbowa stwierdziła jednak, że skoro prawo bankowe wymienia te dwa rodzaje rachunków osobno, nowej regulacji nie można stosować do odsetek od środków na mieszkaniowych rachunkach powierniczych.
– Przepisy miały na celu zaliczenie odsetek bankowych do przychodów z działalności gospodarczej, ale zostały tak skonstruowane, jakby o deweloperach zwyczajnie zapomniano – mówi Krystian Pawłowicz, doradca podatkowy z kancelarii Olesiński i Wspólnicy. – Tymczasem nie mają oni wyboru: wpłaty nabywców mieszkań muszą wpływać na rachunki powiernicze – dodaje.
numer interpretacji: IBPBI/1/415- 1201/14/AB
Łukasz Bączyk, doradca podatkowy z kancelarii Crido Taxand
Przed 1 stycznia bieżącego roku przepisy nie wskazywały wprost, do którego źródła przychodów zaliczyć odsetki od środków na firmowych rachunkach. Utarło się, że odsetki od rachunków bieżących są przychodem z działalności gospodarczej, a oprocentowanie oszczędności zdeponowanych na lokatach jest przychodem z kapitałów pieniężnych, od których banki pobierają zryczałtowany PIT. Nowe reguły rozszerzają więc katalog odsetek rozliczanych przez przedsiębiorców na korzystniejszych dla nich zasadach. Rachunkom powierniczym bliżej do rachunków bieżących niż lokat, bo służą one do przyjmowania wpłat związanych z podstawową działalnością deweloperów, a nie lokowaniem oszczędności. Pomimo to odsetki od tych rachunków, zdaniem fiskusa, nie są przychodem z działalności, ale z kapitałów pieniężnych.