Wybór uproszczonej formy podatku do 20 stycznia

Rozmowa | Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii TAX Podatki, Finanse, Księgowość Symotiuk i Wspólnicy w Koninie i Poznaniu

Publikacja: 15.01.2015 06:15

Wybór uproszczonej formy podatku do 20 stycznia

Foto: materiały prasowe

Rz: Mali przedsiębiorcy, którzy chcą wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania działal ności, mają czas do 20 stycznia, aby powiadomić urząd skarbowy o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjo- nowanych albo karty podatkowej. Co należy wziąć pod uwagę przy takim wyborze?

Grzegorz Symotiuk: Zryczałtowane formy opodatkowania oszczędzają czas i formalności małym przedsiębiorcom – głównie za sprawą zmniejszenia podatkowej biurokracji. Jeśli jednak taka działalność w konkretnym przypadku wiąże się z dużymi kosztami wynikającymi np. z inwestycji w firmę, to być może należy rozważyć także opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali lub podatkiem liniowym o stawce 19 proc. Tak czy inaczej, przedsiębiorca powinien przeanalizować przewidywane przychody i koszty związane ze swoją działalnością. Może się bowiem okazać, że działalność wiążąca się ze stosunkowo niedużymi kosztami, ale znaczącymi przychodami, jest bardzo korzystnie opodatkowana według jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla tych, którzy rozważają wybór karty podatkowej, istotne jest też, ilu pracowników zatrudniają i jaka jest liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzą działalność. Stawki karty podatkowej zależą bowiem właśnie od tych czynników.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama