Aktualizacja: 15.01.2015 06:15 Publikacja: 15.01.2015 06:15
Foto: materiały prasowe
Rz: Mali przedsiębiorcy, którzy chcą wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania działal ności, mają czas do 20 stycznia, aby powiadomić urząd skarbowy o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjo- nowanych albo karty podatkowej. Co należy wziąć pod uwagę przy takim wyborze?
Grzegorz Symotiuk: Zryczałtowane formy opodatkowania oszczędzają czas i formalności małym przedsiębiorcom – głównie za sprawą zmniejszenia podatkowej biurokracji. Jeśli jednak taka działalność w konkretnym przypadku wiąże się z dużymi kosztami wynikającymi np. z inwestycji w firmę, to być może należy rozważyć także opodatkowanie na zasadach ogólnych – według skali lub podatkiem liniowym o stawce 19 proc. Tak czy inaczej, przedsiębiorca powinien przeanalizować przewidywane przychody i koszty związane ze swoją działalnością. Może się bowiem okazać, że działalność wiążąca się ze stosunkowo niedużymi kosztami, ale znaczącymi przychodami, jest bardzo korzystnie opodatkowana według jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla tych, którzy rozważają wybór karty podatkowej, istotne jest też, ilu pracowników zatrudniają i jaka jest liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzą działalność. Stawki karty podatkowej zależą bowiem właśnie od tych czynników.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Przyznanie ulgi uznaniowej, np. umorzenia zaległości podatkowej, ze względu na ważny interes podatnika nie dotyczy tylko sytuacji nadzwyczajnych. Fiskus musi wziąć pod uwagę także indywidualną sytuację podatnika, w tym finansową.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Od przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowy PIT i ustalać daty powstania przychodu z działalności gospodarczej dopiero w dacie uregulowaniu należności przez kontrahenta.
Podatnicy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą będą mogli od przyszłego roku wybrać kasowy PIT i opodatkować przychód dopiero wtedy, gdy otrzymają zapłatę od swojego kontrahenta. Wybór nowych zasad jest dobrowolny.
Podatnicy powinni już teraz obliczyć swój wynik podatkowy i przeprowadzić analizę zwolnień podmiotowych, a więc ustalić czy podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, a jeśli tak, to wybrać najkorzystniejszy sposób liczenia podatku do zapłaty.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Podatnicy mogą podwyższyć ustawowe stawki amortyzacyjne dotyczące budynków i budowli, jesli obiekty te są używane m.in. pod ciągłym działaniem wody, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury czy niszczących środków chemicznych.
Dyrektor KIS twierdzi, że zasadniczo podwyższenie kapitału w spółce pokryte wkładem pieniężnym powyżej określonego progu wiąże się z obowiązkiem w zakresie dokumentacji cen transferowych. Wydaje się jednak, że pogląd ten nie jest trafny.
Przepisy przewidują możliwość zastosowania w określonych przypadkach zwolnienia z podatku u źródła przychodów nierezydentów. Preferencja ta została jednak ograniczona do wąskiej grupy przychodów literalnie wymienionych przez ustawodawcę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas