Reklama
Rozwiń

Cash pooling a ceny tnsferowe

W umowie cash poolingu tylko w sensie ekonomicznym bierze udział wiele podmiotów, natomiast w sensie prawnym jest ona zawierana między konkretnym uczestnikiem a bankiem. W żadnym razie nie można utożsamiać jej z pożyczką.

Publikacja: 01.12.2014 04:00

Cash pooling a ceny tnsferowe

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 października 2014 r. (III SA/Wa 1076/14).

Spółka planowała zawrzeć z bankiem mającym siedzibę w Polsce umowę zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków (tzw. cash pooling). Stronami tej umowy, oprócz spółki, miały być również podmioty, które wraz ze spółką wchodzą w skład jednej grupy kapitałowej oraz są polskimi rezydentami podatkowymi. Na podstawie umowy cash poolingu bank świadczy usługę polegającą na zarządzaniu płynnością finansową. W ramach tej usługi podmioty należące do tej samej grupy kapitałowej konsolidują swoje salda na jednym rachunku i dzięki temu mogą efektywniej zarządzać dostępnymi środkami pieniężnymi i limitami zadłużenia oraz korzystać ze wspólnej płynności finansowej całej grupy kapitałowej. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej spółka spytała, czy uczestnictwo w przedstawionej strukturze typu cash pooling będzie się dla niej wiązało z koniecznością sporządzenia dokumentacji cen transferowych, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?