Do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland. W wystąpieniach naukowców i doradców podatkowych przewijał się motyw prac nad nową ordynacją podatkową i koniecznością wyraźniejszego niż dziś zapisania w niej najważniejszych uprawnień podatników.
Ta potrzeba staje się paląca także dlatego, że równocześnie Ministerstwo Finansów planuje wiele szczegółowych zmian niekorzystnych dla podatników.
– Ministerstwo będzie mogło odmówić wydania indywidualnej interpretacji przepisów, gdy będą ujęte w wydanej wcześniej interpretacji ogólnej. W praktyce zmniejszy to ochronę podatnika, gdyż interpretacja ogólna może nie odzwierciedlać konkretnej sytuacji – ostrzegał Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy z EY.
Innym przejawem zaostrzenia polityki wobec podatników jest planowana podwyżka odsetek za opóźnioną zapłatę VAT (do 200 proc. stawki podstawowej).
– Złudna jest nadzieja MF, że to ograniczy przestępczość podatkową, bo prawdziwi przestępcy skarbowi w ogóle nie wpłacają podatku i znikają bez śladu – komentował Roman Namysłowski, doradca podatkowy z Crido Taxand.
Choć słabnie ochrona podatników w prawie, to jest szansa, że w niedalekiej przyszłości więcej fachowców będzie ich bronić.
– Już od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie studentów prawem podatkowym – twierdzi Julita Dziedzic, organizator konferencji i wiceprezes ELSA Poland. Jej zdaniem młodzi prawnicy zdają sobie sprawę, że szanse kariery np. w doradztwie podatkowym są dziś większe niż w innych zawodach prawniczych. – Jednak materia prawa podatkowego sama w sobie jest na tyle ciekawa, że popularność tej dziedziny mnie nie dziwi – dodaje Julita Dziedzic.
Patronat medialny nad konferencją sprawowała „Rzeczpospolita".