Jestem właścicielem kilku sklepów. Udostępniłem sprzedawcom stroje służbowe z logo firmy, których mają używać w czasie pracy (nie nadają się do noszenia po godzinach). Czy wartość takich uniformów trzeba doliczać do pensji pracowników i potrącać zaliczkę na podatek?

– pyta czytelnik.

Pracownik, który został wyposażony w służbowy uniform (którego może używać tylko w pracy), nie uzyskuje z tego powodu przychodu. Nie trzeba więc wyliczać wartości takiego świadczenia i pobierać od niego zaliczki na podatek.

Przychód z nieodpłatnego świadczenia powstaje tylko wtedy, gdy mamy z niego jakąś korzyść. Nic natomiast nie zyskujemy, jeśli dostajemy ubranie, które musimy nosić w pracy, a nie nadaje się do wykorzystania w innych celach. Potwierdzają to też interpretacje fiskusa. Przykładowo Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2014 r. (nr IBPBII/1/415-305/14/MCZ).

Wystąpiła o nią spółka handlująca odzieżą ?w sieci sklepów, m.in. w galeriach handlowych. Sprzedawcy muszą nosić w nich ubrania z oznaczeniem handlowym. Dopasowane są one do poszczególnych kolekcji będących w aktualnej ofercie. Stroje promują więc logo spółki i wpływają na postrzeganie jej produktów przez klientów.

Ubrania są udostępniane na sześć miesięcy (to okres sprzedaży danej kolekcji). Potem są zwracane (pracownicy mają też możliwość ich zakupu).

Czy przekazanie pracownikom strojów powoduje powstanie u nich przychodu podatkowego? Nie. Przekazanie odzieży nie generuje przychodu u sprzedawców. Została ona bowiem jedynie im udostępniona, cały czas pozostając własnością pracodawcy – czytamy w odpowiedzi fiskusa.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm)