W zamian za umieszczenie na cokole pomnika informacji o sponsorze miasto podpisało umowę sponsorską na dofinansowanie remontu pomnika. Czy z otrzymanej faktury od wykonawcy robót za wykonany remont pomnika miasto może – choćby częściowo – odliczyć naliczony VAT? – pyta czytelniczka.
Jednym z zadań własnych miasta (tj. zadań publicznych, czyli niepodlegających VAT) jest obowiązek utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, czyli m.in. pomników. Stanowi o tym art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU ?z 2013 r., poz. 594 ze zm.).
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT: „Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych".
Ponadto, jeśli w umowie sponsorskiej na dofinansowanie remontu pomnika gmina zobowiązała się do umieszczenia na cokole pomnika informacji o sponsorze, to tym samym oznacza to, że de facto podjęła się wykonania usług reklamowych opodatkowanych 23-proc. stawką VAT. W zakresie tego dofinansowania gmina powinna więc wystawić dla sponsora fakturę dotyczącą świadczenia usług reklamowych ze stawką 23 proc.
W opisanej sytuacji – jeszcze do końca tego roku (potem ?w tym zakresie będą nowe przepisy >patrz ramka) – możliwe jest odliczenie naliczonego VAT w całości, czyli w 100 proc. Wynika to z uchwały NSA ?z 24 października 2011 r. (I FPS 9/10). Zgodnie z tą uchwałą ?w przypadku wydatków związanych jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi stawką VAT oraz z czynnościami niepodlegającymi VAT – ale bez czynności zwolnionych od VAT – których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności, podatnik stosuje odliczenie pełne, czyli 100 proc.
Tym sposobem miasto – jako podatnik VAT – mające obowiązek utrzymania w należytym stanie swoich pomników i dokonujące jego remontu ze współudziałem sponsorów łączy działalność publiczną (niepodlegającą VAT) z działalnością reklamową (opodatkowaną 23-proc. stawką VAT). Spełnione są zatem przesłanki do tego, by ?w opisanej sytuacji odliczyć naliczony VAT w całości, czyli w 100 proc.
Nowe przepisy prawdopodobnie od 1 stycznia 2015 r.
Zgodnie z ust. 1a–k w art. 86, które mają być od przyszłego roku wprowadzone do ustawy o VAT (chodzi o projekt z 10 września 2014 r., którego wejście w życie Ministerstwo Finansów zaplanowało ?na 1 stycznia 2015 r.), w przypadku nabycia towarów i usług ?wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli do działalności gospodarczej i do działalności niemającej charakteru gospodarczego, będzie możliwość odliczenia jedynie częściowego, tj. od nabyć związanych wyłącznie z działalnością gospodarczą. Niedopuszczalne będzie bowiem – tak jak to jest jeszcze obecnie – odliczenie VAT ?w całości od nabycia towarów i usług wykorzystywanych jednocześnie do działalności niemającej charakteru gospodarczego.
Przy czym ustalenie metod i kryteriów właściwych dla podziału kwot podatku naliczonego na działalność gospodarczą i działalność niemającą takiego charakteru będzie należało do podatnika. W tym celu wykorzysta on przykładowe metody określone formalnie przez ministra finansów w rozporządzeniu ?oraz uzyska on prawo do występowania do naczelnika urzędu skarbowego ?o zgodę na swoje wyliczenia wyrażoną w formie postanowienia.
Obliczanie części VAT podlegającej odliczeniu od nabycia takich towarów ?i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (tj. do działalności gospodarczej i działalności niemającej takiego charakteru) będzie się odbywać z wykorzystaniem różnorodnych wskaźników najbardziej ?odpowiadających specyfice prowadzonej przez podatnika działalności.