Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustaw o PIT, CIT i zryczałtowanym podatku dochodowym, która przyspiesza elektronizację fiskusa. Nowe przepisy nałożą na płatników tego podatku obowiązek przesyłania informacji o wynagrodzeniach i pobranych zaliczkach, a także niektórych innych deklaracjach wyłącznie w formie elektronicznej. Ma to przyspieszyć zbieranie danych. Posłużą one administracji podatkowej do wstępnego wypełniania zeznania rocznego PIT. Podatnik będzie mógł je zaakceptować lub wprowadzić zmiany, ale najpierw zaproponuje je fiskus.
Wprowadzany z początkiem 2015 r. obowiązek ma dotyczyć wszystkich płatników podatku (np. pracodawców czy zleceniodawców), którzy odprowadzają zaliczki na podatek od co najmniej sześciu podatników. Małe firmy będą mogły nadal wysyłać te informacje w formie papierowej.
Skrócony ma być także termin na wysyłanie do skarbówki rocznej informacji o pobranych zaliczkach (PIT-11). Dziś jest na to czas do końca lutego, a nowy termin to koniec stycznia. Po raz pierwszy trzeba to będzie zrobić do końca stycznia 2015 r.
Przejście na elektroniczną formę kontaktów z fiskusem nie dla wszystkich będzie nowością, ale jak dotychczas większość informacji o zaliczkach od podatników ma formę papierową. Jak przyznał podczas debaty sejmowej wiceminister finansów Janusz Cichoń, na 20 mln składanych rocznie deklaracji PIT-11 tylko 8 mln jest przesyłanych drogą elektroniczną. Dlatego właśnie posłowie opozycji krytykowali projekt za to, że na przygotowanie się podatników i administracji skarbowej do nowych elektronicznych obowiązków pozostaje zaledwie trzy miesiące.
W ostatecznym głosowaniu nad nowelizacją tylko jeden poseł był jej przeciwny.
etap legislacyjny: trafi do Senatu