Fiskus nie pozwala na pomniejszanie kosztów firmy o wydatki, które – choć z jej prowadzeniem są związane – mogą być też uznane za osobiste.

Minister finansów w niedawnej interpretacji stwierdził, że takim osobistym wydatkiem   logopedy są nakłady na uzębienie (nr ITPB1/415-590/14/MP). Pani, która prowadziła działalność gospodarczą o takim profilu, tłumaczyła, że pracuje z dziećmi z zaburzeniami wymowy.

Ucząc je, musi prawidłowo wymawiać głoski, co – jak tłumaczyła – w związku z jej nieprawidłowym uzębieniem jest znacznie utrudnione, a nawet niemożliwe. Zapytała więc o możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na wstawienie implantów i inne zabiegi.

Cele osobiste bez znaczenia

Organ nie dopatrzył się związku z przychodami z działalności gospodarczej, uznając, że bezpośrednim celem poniesienia wydatków jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wobec takiego wyraźnego związku z celami osobistymi zanegował związek z działalnością gospodarczą.

Tak samo przed laty urząd skarbowy w Bolesławcu odpowiedział prezenterce telewizyjnej, która również – ze względu na wymóg dobrej prezencji – chciała zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na dentystę (nr PDI/415-8/04).

Od tamtego czasu zmieniły się przepisy o kosztach – dziś wydatki nie muszą prowadzić do osiągnięcia przychodów, wystarczy, że służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródeł tych przychodów.

Wtedy urząd tłumaczył, że wydatków osobistych nie zalicza się do firmowych kosztów.

Schemat odpowiedzi

Argument ten jest używany również dziś, niestety, czasem automatycznie. Tak było w opisywanej przez nas sprawie lekarza, który nawet co pół roku wymieniał okulary do pracy przy mikroskopie. Mocniejsze okulary dodatkowo niszczyły mu wzrok i nie używał ich prywatnie, ale by wykonać zlecenie, musiał je zakładać. Minister finansów, choć wydając interpretację, jest związany opisem przedstawionym przez podatnika, uznał, że to wydatek osobisty, bo lekarz tak czy inaczej kupiłby okulary (nr ITPB1/415-599/14/AK).

Wcześniej minister finansów uznał też, że wydatkiem osobistym jest koszt zabiegu okulistycznego. Zabieg wykonał ratownik medyczny – kierowca karetki. Prowadził działalność gospodarczą i tłumaczył, że zabieg był konieczny do dalszego prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego. Minister odpowiedział według sprawdzonego schematu: celem wydatku jest poprawa wzroku i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu, a nie uzyskanie przychodów (nr ITPB1/415-1144/12/AK).

Joanna ?Stolarek, doradca podatkowy ?z kancelarii Ożóg Tomczykowski

Wydatek, by był kosztem uzyskania przychodu, musi być celowy, racjonalny i gospodarczo uzasadniony. Ocena tych kryteriów należy przede wszystkim do podatnika, a nie organów podatkowych. To on najlepiej zna swoją firmę, klientów i rynek.?Nie można z góry wykluczać żadnych wydatków – oprócz tych wymienionych w przepisach jako niepodlegające odliczeniu – nawet jeśli na ogół są wydatkami osobistymi. Inaczej popatrzymy na udział w kursie przygotowywania sushi w przypadku prawnika i inaczej, gdy takie szkolenie kupi sobie restaurator.