Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 1198/13) oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus odmówił wydania zaświadczenia VAT-25. Jest to dokument potwierdzający brak obowiązku uiszczenia VAT w razie sprowadzenia samochodu z państwa UE. Sąd kasacyjny uznał, że do jego wydania konieczna jest faktura lub umowa nabycia.
Auto ze Szwecji
W sprawie chodziło o samochód sprowadzony ze Szwecji. Mężczyzna nabył go jako osoba prywatna, ale chciał używać w Polsce do działalności gospodarczej. Wystąpił do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu przywozu środka transportu (chodziło o audi A6) z innego państwa członkowskiego UE. Przedłożył m.in. oryginał dowodu rejestracyjnego pojazdu z tłumaczeniem z języka szwedzkiego.
Fiskus wezwał go jednak do uzupełnienia dokumentów. Konkretnie zażądał dowodu zakupu, tj. faktury lub umowy.
Przedsiębiorca oświadczył, że nie ma takich dokumentów. Tłumaczył, że samochód kupił od osoby prywatnej. W Szwecji takie transakcje załatwia się, wpisując dane osobowe nabywcy pojazdu w drugiej części dowodu rejestracyjnego, składa się podpisy, przerywa dowód rejestracyjny w połowie i wysyła do urzędu komunikacji. Po kilku dniach otrzymuje się z urzędu nowy dowód rejestracyjny z nazwiskiem nowego właściciela. Podatnik podkreślił, że w takich transakcjach umowy są zbyteczne.
W tej sytuacji urzędnicy odmówili wydania żądanego zaświadczenia. Fiskus tłumaczył, że do wniosku musi być załączona umowa lub faktura stwierdzająca nabycie.
Podatnik nie zgadzał się z taką wykładnią przepisów. W jego ocenie mówią one też o innych dokumentach, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zdaniem podatnika dowód rejestracyjny pojazdu wystawiony w innym kraju członkowskim jest takim innym dokumentem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się jednak ze skarżącym, że dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem wystarczającym do wydania zaświadczenia. W ocenie sądu to umowa lub faktura dokumentujące nabycie pojazdu są podstawowymi dokumentami, które muszą być złożone (alternatywnie) celem uzyskania spornego zaświadczenia.
Takiego samego zdania był NSA. Jak wyjaśniał sędzia NSA Roman Wiatrowski, przedłożenie umowy lub faktury nabycia to pierwszy bezwzględny warunek wydania zaświadczenia VAT-25.
Bezwzględny wymóg
– Wbrew twierdzeniu skarżącego dodatkowe, inne dokumenty nie mogą zastąpić faktury lub umowy. Dowód rejestracyjny w tym wypadku nie wystarczy – tłumaczył sędzia.
NSA podkreślił też, że w spornej sprawie, w której chodzi o czynności sprawdzające, nie ma możliwości przeprowadzenia np. dowodu z przesłuchania sprzedającego.
Wyrok jest prawomocny.
Kiedy fiskus wydaje zaświadczenie
Zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o VAT naczelnicy urzędów skarbowych do celów związanych z rejestracją środków transportu wydają zaświadczenia potwierdzające m.in. brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych na terytorium Unii Europejskiej pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu w kraju. Zaświadczenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Z ust. 5 art. 105 wynika, że do wniosku załącza się umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym wypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.