Przyznawana z góry obniżka ceny, z której nabywca skorzysta pod warunkiem szybkiej zapłaty, skutkuje koniecznością wystawienia faktury korygującej. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji nr: ILPP2/443-210/14-2/AKr.
Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła spółka, która opisała, że zamierza na wystawianych przez siebie fakturach dla pewnej grupy klientów uwzględniać skonto. Przykładowo będzie udzielać skonta w wysokości 2 proc. w przypadku zapłaty przez klienta za daną fakturę w terminie 14 dni od jej wystawienia. Na wystawionych na rzecz tych klientów fakturach widoczna będzie kwota netto, brutto oraz wartość podatku VAT w wartościach przed uwzględnieniem skonta oraz wartość skonta, np. określona jako 2 proc. wartości faktury.
Zapytała, czy będzie musiała wystawić fakturę korygującą do wcześniej wystawionej faktury na rzecz klienta, który, jak się później okazało, zapłacił w krótszym terminie i skorzystał ze skonta.
– Skoro na fakturze pierwotnej zawarte będą wszelkie elementy niezbędne do rozliczenia z tytułu VAT, zarówno w przypadku realizacji skonta, jak i w odwrotnej sytuacji, nie ma konieczności wystawiania faktury korygującej – stwierdził podatnik. Jego zdaniem obniżka (skonto) jest często już z góry ustalona. Niekiedy jest już ustalona w umowach zawieranych pomiędzy spółką a jej kontrahentami.
Zupełnie przeciwne stanowisko zajęła izba skarbowa. Organ stwierdził, że rabat z tytułu wcześniejszej zapłaty ma charakter warunkowy. Jest on przyznawany pod warunkiem zawieszającym, tj. nabywca uzyska do niego prawo dopiero z chwilą ziszczenia się warunku. Jeśli zaś warunek ziszcza się już po dostawie, to wówczas rabat nie może być uwzględniony w momencie wystawienia faktury. Wówczas bowiem jeszcze nie wiadomo, czy rabat ten faktycznie zostanie przyznany, czy też nie.
Izba przywołała art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że jeśli po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu (o którym mowa ?w art. 29 ust. 7 pkt 1 ustawy – rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty), podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą.
– W świetle obecnie obowiązujących przepisów nie można uwzględniać skonta „od razu" w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Dopiero bowiem z chwilą zrealizowania skonta przez kontrahenta (ziszczenia się warunku) staje się ono prawnie skuteczne i tym samym wpływa na podstawę opodatkowania – uznała izba.