Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zgodził się z producentem urządzeń ?i kontenerów eksportowanych do krajów poza Unię Europejską, że nie ma obowiązku opodatkowania VAT zaliczek otrzymywanych od kontrahentów ?(nr interpretacji: ITPP3/443-19/14/AT).

Spółka, podatnik VAT, która wnioskowała o wydanie interpretacji, jest producentem części i konstrukcji metalowych. Współpracuje głównie ?z klientami spoza UE. Obrót z kontrahentami spoza Wspólnoty to około ?98 proc. całej sprzedaży podatnika. Cykl produkcyjny kompletnych urządzeń to nawet rok od chwili pozyskania zlecenia.

Spółka w celu zabezpieczenia płynności finansowej pobiera częściową zapłatę przed dostawą. Ze względu na długi cykl produkcyjny, którego nie da się skrócić, pobranie zaliczki wyprzedza o wiele miesięcy faktyczny wywóz towarów.

Tymczasem eksport towarów jest opodatkowany VAT stawką zerową, co umożliwia odliczenie VAT w Polsce i opodatkowanie towaru wyłącznie w kraju nabywcy, według zasad tam obowiązujących. Zerową stawkę podatku stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE. Jeśli eksporter przed upływem terminu na złożenie deklaracji nie posiada stosownych dokumentów, czeka na termin złożenia deklaracji za kolejny okres rozliczeniowy. Jeśli nadal ich nie ma, musi odprowadzić VAT według stawek obowiązujących ?w Polsce, a dopiero później, gdy będzie już miał potwierdzenie wywozu, przysługuje mu prawo do korekty.

W przypadku zaliczek przewidziane są odrębne terminy. Jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy, stawkę zerową stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy od końca miesiąca otrzymania zapłaty, oraz podatnik w tym terminie otrzyma dokument potwierdzający opuszczenie przez towar granic UE.

Reklama
Reklama

Przesunięcie w czasie opodatkowania zaliczki można też stosować pod warunkiem, że wywóz towarów w późniejszym (niż dwumiesięczny) terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji dostaw, potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Izba skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem podatnika, że skoro proces produkcyjny trwa kilkanaście miesięcy, co jest potwierdzone warunkami uzgodnionymi z kontrahentami, podatnik nie musi odprowadzać od otrzymanych zaliczek VAT według polskich stawek. Organ zwrócił jednak uwagę na warunek potwierdzenia wywozu towaru w ustalonym z kontrahentem terminie.