Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianami do ordynacji podatkowej. O wstępnym projekcie rekomendacji poinformował na blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
To kilkadziesiąt stron poświęconych zmianom, które mają zaowocować istotną poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dokument powstał we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. Pozytywnie zaopiniowała go także Krajowa Rada Przedsiębiorczości. Interesujących propozycji jest wiele.
Resort gospodarki chce m.in. formalnego wprowadzenia zasady, że ciężar dowodu spoczywa na organie podatkowym. Jego zdaniem, gdy nie ma takiej regulacji, organy kontrolne nie zawsze przyjmują tę zasadę jako rządzącą prowadzonym postępowaniem.
Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest ugoda administracyjna. Resort gospodarki chce, żeby instytucja ta pozwalała na zawarcie ugody, gdy pozwala na to charakter sprawy. Czyli nawet wtedy, gdy w przepisach prawa materialnego nie ma wyraźnych podstaw do rozstrzygnięcia sprawy w tej formie.
Autor założeń za zasadne uznał też wprowadzenie zmiany do art. 200 ordynacji podatkowej. Chce, żeby z przepisu tego jednoznacznie wynikało, iż przed wydaniem decyzji organ podatkowy przedstawia podatnikowi ocenę prawną wraz z informacją o planowanym rozstrzygnięciu. To zdaniem MG pozwoli stronie postępowania przygotować się do dalszych etapów procesu kontrolnego.
W opublikowanych propozycjach podkreśla się również, że ordynacja podatkowa powinna wzmocnić rolę interpretacji podatkowych. W szczególności chodzi o funkcję interpretacji ogólnych oraz moc ochronną interpretacji indywidualnej dla obydwu stron transakcji, w odniesieniu do podatków mających charakter transakcyjny.
Ministerstwo Gospodarki apeluje też o doprecyzowanie kwestii przedawnienia zobowiązań podatkowych i o jednoczesne ograniczenie liczby przypadków, w których dochodzi do wydłużenia standardowego okresu przedawnienia.