Mogą wystąpić rozbieżności interpretacyjne co do sposobu rozliczania zaliczki eksportowej w przypadku niespełnienia warunków określonych ?w art. 41 ust. 9a i 9b ustawy ?o VAT. Tym większe, że z informacji udzielanej telefonicznie przez Krajową Informację Podatkową wynika, iż zaliczka otrzymana na poczet eksportu towarów powinna być wykazana za okres jej wpływu ze stawką 0 proc. Jeżeli po pewnym czasie okaże się, że warunki do zastosowania preferencyjnej stawki nie zostały spełnione, należy wówczas skorygować rozliczenia VAT wstecz, wykazując zaliczkę ze stawką krajową. Dla firm może to oznaczać powstanie zaległości podatkowych, jak również odsetek z tego tytułu.
Odnosząc się do tego stanowiska, należy jednak uznać, że art. 41 ust. 9a i ust. 9b ustawy ?o VAT nie wskazują wprost na taki sposób rozliczenia zaliczki otrzymanej na poczet eksportu towarów, jaki wskazuje fiskus.
Odpowiednie stosowanie art. 41 ust. 7 ustawy ?o VAT może przysparzać podatnikom jeszcze innych problemów. Mianowicie, ?z przepisu tego wynika po pierwsze to, że podatnik nie wykazuje transakcji w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, a po drugie, że deklaruje transakcję w następnym okresie rozliczeniowym. Czy w przypadku zaliczki eksportowej również należy dodać kolejny okres rozliczeniowy do dwóch miesięcy, które zostały wskazane w art. 41 ust. 9a ustawy ?o VAT? Gdyby przyjąć takie stanowisko, to faktycznie nastąpiłoby wydłużenie czasu wywozu i oczekiwania na dokumenty do trzech miesięcy.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że art. 41 ust. 9a ustawy o VAT odnosi się do warunku wywozu i uzyskania dokumentów w terminie liczonym ?w miesiącach (tj. dwa miesiące od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę). Wobec tego nasuwa się pytanie, co w przypadku podatników VAT, dla których okresem rozliczeniowym jest nie miesiąc, ale kwartał. Trudno jednoznacznie wskazać, czy ustawodawca celowo wskazał okresy miesięczne, czy też nastąpiła pomyłka i faktycznie w art. 41 ust. 9a powinno być sformułowanie dotyczące okresu rozliczeniowego. Tym bardziej że art. 41 ust. 6, 7, 9 i 11 ustawy o VAT odnoszą się do okresów rozliczeniowych.
Wskazane wątpliwości, z uwagi na niejasne zredagowanie przepisów, mogą być usunięte albo poprzez nowelizację, albo uzyskanie przez podatnika indywidualnej interpretacji podatkowej. W przypadku niekorzystnej interpretacji można próbować dochodzenia swoich racji poprzez rozstrzygnięcie sprawy przez sąd administracyjny.