Jeżeli spółka kapitałowa będzie beneficjentem dywidendy rzeczowej,? ta może być neutralna podatkowo.? Aby „wypłata" dywidendy rzeczowej była neutralna dla spółki ją uzyskującej, konieczne jest, aby spółka matka posiadała w spółce wypłacającej dywidendę co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) nieprzerwanie przez dwa lata. ?W takim wypadku przychód spółki uzyskującej dywidendę jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Dotychczas sporne było, czy uregulowanie dywidendy w formie rzeczowej prowadzi do powstania przychodu podatkowego dla spółki ją „wypłacającej".

Ustawa o CIT nie zawiera przepisów, które normują wypłatę dywidendy. Jednakże art. 12 ustawy o CIT formułuje otwarty katalog przychodów podatkowych. Ze względu na to, zdaniem organów podatkowych, dywidenda przekazana poprzez świadczenie niepieniężne prowadzi do powstania przychodu podatkowego po stronie spółki ją „wypłacającej", ponieważ takie rozliczenie  należy traktować jak sprzedaż rzeczy (praw majątkowych). ?Stanowiska organów podatkowych nie podzieliły jak dotychczas sądy administracyjne, wojewódzkie i naczelny.

W ich opinii „wypłata" dywidendy rzeczowej nie powoduje powstania przychodu podatkowego dla spółki ją „wypłacającej" – w szczególności nie może być traktowana jak sprzedaż (np. wyrok NSA z 22 lutego 2013 r. sygn. II FSK 1771/11). ?W związku z powyższym „wypłata" dywidendy rzeczowej może być pomocna w transakcjach planowania podatkowego prowadzonych do końca 2014 r., choć każdorazowo konieczna jest weryfikacja jej skutków w VAT.

Ze względu natomiast na możliwe do osiągnięcia korzyści podatkowe planowana od 1 stycznia 2015 r. zmiana przepisów ustawy o CIT zmierza do opodatkowania dywidendy rzeczowej.

—oprac. olat

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem Zespołu Planowania Podatkowego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.