Restauratorka, która kupiła najmowany przez lata od gminy lokal i po kilku tygodniach go sprzedała, musi rozliczyć przychód z działalności gospodarczej (nr interpretacji IPTPB1/ 415-780/13-2/KSU).
Podatniczka od 1990 r. prowadziła działalność gospodarczą, głównie w zakresie usług gastronomicznych. Firmowy dochód rozliczała na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Lokal restauracji był wynajmowany od gminy.
W połowie kwietnia 2011 r. restauratorka kupiła tę nieruchomość. Nie wprowadziła jej do ewidencji środków trwałych, gdyż wcześniej zdecydowała o likwidacji niedochodowego biznesu, a lokal kupiła ?z zamiarem jego sprzedaży. Nie planowała używania nieruchomości przez okres przekraczający rok, więc nie ujęła jej w ewidencji środków trwałych i jego wartości nie amortyzowała. Nie zaliczyła też tej wartości do kosztów działalności w inny sposób.
Restauratorka sprzedała lokal 25 maja 2011 r. Od zakupu do sprzedaży ?osiągnęła z prowadzonej w lokalu działalności przychód w wysokości ?około 3 tys. zł. Zapytała, czy cenę sprzedaży powinna traktować jako przychód ?z działalności gospodarczej.
Jej zdaniem nie, ponieważ przychodem z działalności gospodarczej jest sprzedaż nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby związane z tą działalnością, pod warunkiem że zostały one ujęte w ewidencji działalności gospodarczej.
Z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT wynika dodatkowo, że nie ma znaczenia, czy zostały spełnione przesłanki zaliczenia tych nieruchomości do środków trwałych, lecz czy faktycznie zostały ujęte w ewidencji. Organy podatkowe forsowały ?co prawda odmienny pogląd, tj. że nawet jeśli podatnik nie amortyzował środka trwałego, choć mógł to robić, jego sprzedaż jest przychodem z działalności gospodarczej. Orzecznictwo sądowe stanęło jednak po stronie podatników. Restauratorka powoływała się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ?z października 2013 r. (sygn. II FSK 2682/11).
„Gwarancyjno-ochronna funkcja prawa podatkowego polega na tym, że nie może być ono interpretowane i przede wszystkim stosowane w sposób inny aniżeli wynikający z jego dostępnej wszystkim adresatom tego prawa treści" ?– uznał w nim NSA. Później, 17 lutego bieżącego roku, NSA w składzie poszerzonym wydał uchwałę potwierdzającą powyższe. Izba skarbowa uznała jednak, ?że restauratorka osiągnie przychód z działalności gospodarczej.
– Fakt, że nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, pozostaje bez wpływu ?na kwalifikację – uznał organ, uzasadniając, że w tym konkretnym przypadku ?nie chodzi o sprzedaż środka trwałego.
– Jeżeli podatnik zamierza w przyszłości sprzedać nabytą uprzednio nieruchomość i z takim zamiarem zostanie ona przekazana na potrzeby tej działalności, ?to winna być ona uznana za towar handlowy – wyjaśniła izba. – Zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą – zastrzegł organ.