Od 1 kwietnia 2014 r. pojazdami samochodowymi uprawniającymi do pełnych odliczeń będą m.n. pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Pojazdy samochodowe mogą należeć do tej grupy ze względu na:
1) swoją konstrukcję,
2) ?sposób wykorzystywania.
Karawan, bankowóz ?i inne
Do pojazdów samochodowych uważanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika należeć będą te, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością jest nieistotne (zob. art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r.). Katalog takich pojazdów określać będzie ?znowelizowany art. 86a ust. 9 ustawy o VAT oraz – najprawdopodobniej – rozporządzenie w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Katalog ten jest podobny do katalogu pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń określonego (do końca marca 2014 r.) w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT. Między tymi katalogami istnieje jednak kilka różnic.
Przykład
Podatnik posiada samochód specjalny o przeznaczeniu pomoc drogowa. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca marca 2014 r. samochód ten uprawnia do pełnych odliczeń (na podstawie art. 86a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT). Od 1 kwietnia 2014 r. jego cechy konstrukcyjne nie będą jednak uprawniać podatnika do pełnych odliczeń. Pełne odliczenia w stosunku ?do tego samochodu będą przysługiwać tylko wtedy, ?gdy sposób jego wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach używania aut, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu samochodu, wykluczać będzie jego użycie ?do celów niezwiązanych ?z działalnością gospodarczą.
Czasem potrzebne regulamin i ewidencja
Za pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika będą mogły być uważane również pozostałe pojazdy samochodowe, w tym samochody osobowe. Będzie to jednak dotyczyć tylko tych pojazdów samochodowych, których sposób wykorzystania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, będzie wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ?ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
Podsumowując, warunki uznania pojazdu samochodowego za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej jednostki to:
1) ?wykorzystywanie pojazdu ?w sposób wykluczający jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
2) ?prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.
Drugi ze wskazanych warunków nie będzie obowiązywał zawsze. Zgodnie z art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie on dotyczył pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
a) ?odsprzedaży,
b) ?sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c) ?oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
W przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do jednego ?z tych trzech celów wystarczające dla uznania, że są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, będzie zatem, aby podatnik wykorzystywał pojazd w sposób wykluczający jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Przykład
Spółka prowadzi wypożyczalnie samochodów. Od 1 kwietnia 2014 r. będzie miała prawo ?do pełnych odliczeń dotyczących samochodów przeznaczonych ?do wynajmu bez konieczności prowadzenia ewidencji ich przebiegu. Konieczne będzie natomiast określenie przez spółkę zasad używania tych samochodów (np. regulaminu) wykluczających ich użycie ?do celów niezwiązanych ?z działalnością gospodarczą.
Autor jest doradcą podatkowym oraz autorem komentarza ?do ustawy o VAT