Burmistrz Grodkowa odmówił udzielenia informacji na dwa skierowane do niego pytania, oba dotyczące zabytkowego zamku w Kopicach. Pierwsze: czy w związku z brakiem prac remontowych na zamku został w końcu naliczony podatek od nieruchomości? Burmistrz uznał je za dotyczące informacji przetworzonej. Drugie: w jakiej wysokości i czy w ogóle właściciel zamku płaci podatek od nieruchomości? To pytanie uznał za dotyczące danych objętych tajemnicą skarbową.

Stanowisko burmistrza podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu. Przeciwne zdanie natomiast wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 3 czerwca 2013 r. (sygn. II SA/Op 52/13). Stwierdził, że burmistrz nie wykazał, czy w ogóle wydawał decyzję administracyjną w sprawie opodatkowania zabytku, czyli nie odniósł się do pytania. Podkreślił ponadto, że informacja dotycząca samego wydania bądź niewydania decyzji nie narusza tajemnicy skarbowej, gdyż treść odpowiedzi na pytanie, czy został wymierzony podatek, nie mieści się w zakresie pojęcia „tajemnica skarbowa", określonym w art. 293 ustawy – Ordynacja podatkowa, nawet w jego szerokim ujęciu.

Stanowisko to podzielił Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 2129/13), oddalając skargę kasacyjną SKO w Opolu.

W ocenie NSA tajemnicą skarbową są objęte indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów.

– Informacja, czy podatnik płaci podatki, nie jest tajemnicą skarbową, tak samo jak wiadomość o wydaniu decyzji w sprawie opodatkowania nieruchomości – uzasadniał skład orzekający NSA.