Wydatki na paliwo wykorzystywane do jazd służbowych samochodem firmowym nie są przychodem pracownika. Pracownik nie ma bowiem z tego tytułu żadnego przysporzenia. Paliwo to jest mu niezbędne do wykonywania obowiązków służbowych.
W przypadku tankowania dla celów prywatnych, jeżeli spółka zwraca pracownikom koszt tego paliwa, to ze względu na wspomniany brak szczegółowych przepisów należy stosować zasady ogólne ustalania wartości nieodpłatnego świadczenia. Zasady z art. 11 ustawy o PIT odnoszą się bowiem odrębnie do udostępnienia samochodu służbowego nieodpłatnie oraz refundacji kosztu w postaci paliwa do jego napędu.
Jeżeli pracownik będzie tankował auto do jazd w celach prywatnych i pracodawca będzie refundował pracownikowi koszt paliwa, to wartość tego paliwa powinna stanowić przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu PIT i obowiązkowi składkowemu.
Przykład
W celu tankowania samochodów służbowych pracownicy ?i członkowie zarządu spółki ABC otrzymali karty flotowe. Poza tym, jeżeli pracownik zatankuje auto poza stacjami współpracującymi, spółka rozlicza również faktury ?za paliwo. W trakcie bieżącego przeglądu rozliczanych faktur spółka natknęła się na trzy faktury wystawione przez stację benzynową w Chorwacji w czasie, kiedy pracownik był na urlopie. Spółka nie posiada klientów ?w tamtej części Europy.
Otrzymane przez spółkę faktury najprawdopodobniej dokumentują tankowanie z czasu, w którym pracownik był samochodem służbowym na urlopie. Jeżeli spółka nie chce ponosić kosztów tankowania samochodów dla celów prywat?nych, a tym samym chce ogra?niczyć ponoszone przez siebie jako pracodawcę koszty składek na ZUS, to powinna zwrócić pracownikowi fakturę bez refundowania mu tego kosztu.
— Katarzyna Gajda, doradca podatkowy ?w Rödl & Partner w Poznaniu