Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny dla firm wyrok dotyczący zasad rozliczania podatkiem od nieruchomości instalacji technologicznych (sygn. II FSK 2498/11

). Stwierdził, że mogą one być opodatkowane tak samo jak budynek, czyli według metrażu, a nie wartości.

Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację, wskazała, że w wykorzystywanych w działalności budynkach (hale produkcyjne, magazyny) znajdują się sieci techniczne (sprężonego powietrza, gazowa, ciekłego azotu, elektryczna oraz komputerowa) zapewniające możliwość użytkowania ich zgodnie z przeznaczeniem. Jej zdaniem sieci tworzą razem z budynkami integralną całość. Fiskus stwierdził jednak, że powinny być rozliczane odrębnie, jako budowle.

Spór trafił do NSA, który przyznał rację spółce. Podkreślił, że te elementy sieci technicznych, które tworzą instalację wewnętrzną budynku i są jego wyposażeniem, nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Przypomniał, że z samej definicji budynku wynika, iż jest to obiekt budowlany wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Podatek nalicza się od jego powierzchni użytkowej.

Ten wyrok to dobra informacja dla przedsiębiorców wykorzystujących w działalności budynki, które ze względu na swoje funkcje wymagają doprowadzenia odpowiednich sieci technicznych. Uznanie ich za część budynku w wielu sytuacjach nie spowoduje wzrostu deklarowanej kwoty podatku (metraż pozostanie bowiem niezmieniony), doprowadzi natomiast do zmniejszenia daniny od budowli (ustalanej od ich wartości), do których zostaną zaliczone sieci znajdujące się na zewnątrz budynku.

Musimy jednak pamiętać, że wcześniejsze orzeczenia NSA były niekorzystne dla podatników.

—oprac. wp

Amelia Górniak jest doradcą podatkowym, menedżerem w Crido Taxand