- Przeciwko spółce toczy się postępowanie dotyczące VAT za grudzień 2012 r. Chcemy złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego informatyka na okoliczność oprogramowania zestawów komputerowych stacjonarnych. Chodzi o istotną kwestię kwalifikacji do sprzedaży opodatkowanej stawką VAT zero proc. Dopuszczenie dowodu z zeznań biegłego informatyka pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości organu podatkowego. Jak powinien wyglądać taki wniosek i co musi zawierać? – pyta czytelnik.
Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem (art. 180 § 1 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Takimi dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, czy materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Dowód, który organ podatkowy dopuści w trakcie postępowania podatkowego, powinien więc spełniać jedno podstawowe kryterium: musi przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. Przy czym to organ podatkowy decyduje czy okoliczności wskazane we wniosku podatnika o dopuszczenie dowodu przyczynią się do wyjaśnienia sprawy czy też nie. To zaś oznacza, że podatnik powinien tak uzasadnić swój wniosek, aby przekonać organ podatkowy do jego uwzględnienia.
Przykład
Podatnik prowadzący działalność handlu obwoźnego w zakresie wyrobów chemicznych i gospodarstwa domowego „ABC" PPHU złożył wniosek o dopuszczenie zeznań w charakterze świadka Anny Marii Królewskiej na okoliczność potwierdzenia prowadzenia z firmą „Pola" faktycznych kontaktów handlowych w 2012 roku oraz potwierdzenie pośrednictwa przez „ABC" PPHU w sprzedaży wyrobów firmy „Pola" na terenie województwa podkarpackiego.
Pani Królewska jest administratorem firmy i menedżerem w jednej osobie, więc może potwierdzić okoliczności podane przez wnioskodawcę. Dopuszczenie tego dowodu pozwoli na potwierdzenie, że „ABC" PPHU faktycznie pośredniczyło w sprzedaży produktów firmy „Pola" na terenie tego województwa.
Organ podatkowy jest zobowiązany uwzględniać te wnioski dowodowe strony, które w świetle tezy dowodowej dotyczą dowodów mających znaczenie dla wszechstronnego załatwienia sprawy i okoliczności, a które nie zostały wyjaśnione innymi dowodami (wyrok WSA w Kielcach z 7 lutego 2013 r., I SA/Ke 675/12).
Organ podatkowy odmówi natomiast uwzględnienia wniosku o dopuszczenie dowodu w sytuacji, gdy wniosek i okoliczności w nim podniesione nie są kwestionowane przez organ podatkowy, a więc to, czego domaga się strona nie jest przedmiotem sporu między organem a podatnikiem (wyrok NSA z 21 listopada 2008 r., II FSK 503/08).
Odmowa uwzględnienia wniosku podatnika nastąpi również wtedy, gdy wniosek dotyczy oczywistych okoliczności i dowodów, gdzie do oceny przedmiotu sporu wystarcza wiedza powszechnie dostępna
(wyrok NSA z 11 czerwca 2013 r., I FSK 939/12).
Podatnik może się spotkać z odmową uwzględnienia jego wniosku dowodowego również, gdy dowody nie będą istotne dla rozstrzygnięcia sprawy lub też będą dotyczyć kwestii już wyjaśnionych
(wyrok WSA w Gliwicach z 7 marca 2012 r., III SA/Gl 907/11).