Sprzedawca powinien używać opisów asortymentu, które pozwalają na ustalenie przedmiotu sprzedaży i stawki VAT. Bez szczegółowych nazw pojedynczych przedmiotów tego samego rodzaju. Informacje o poszczególnych cechach (np. barwa, pojemność, rozmiar) też nie muszą znaleźć się na paragonie. To stanowisko ministra finansów z najnowszej interpretacji ogólnej w sprawie opisu towarów na paragonach.

– Podatnik, który zastosuje się do interpretacji ogólnej, po jej wydaniu nie musi obawiać się konsekwencji prawnych. Nie odpowiada ani za ewentualne zaległości wobec skarbówki, ani za odsetki – mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy z MDDP. – Ochrona dotyczy wszystkich, a jej zakres jest taki sam jak z interpretacji wydanych pojedynczym podatnikom. Jeżeli stan faktyczny danego podatnika jest tożsamy z opisanym w interpretacji ogólnej, nie trzeba występować o wyjaśnienia indywidualne – dodaje Alicja Sarna.

Opis służy kontroli

Podatnicy wyrażali sporo obaw i wątpliwości dotyczących szczegółowości nazw poszczególnych towarów. Pytali fiskusa np., czy jeśli sprzedają wędlinę, na wydruku z kasy fiskalnej muszą być wyszczególnione różne gatunki kiełbasek sprzedawanych w innych cenach za kilogram.

Wydruk musi zawierać pozycję „piwo" zamiast „alkohol". Nazwa browaru może być tylko na etykiecie

Minister finansów w interpretacji ogólnej wyjaśnia, że paragon spełnia funkcje kontrolne i informacyjne, zarówno z punktu widzenia organów podatkowych, jak i nabywcy.

– Podatnik powinien zatem zastosować oznaczenia nazw towarów lub usług do oferowanego asortymentu, tak aby do użytej nazwy towaru lub usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku – tłumaczy.

Fiskus wyjaśnia, że jeśli warzywniak sprzedaje różne odmiany świeżych pomidorów po różnych cenach, na paragonie powinny znaleźć się w odrębnych pozycjach, ale do wszystkich można stosować opis „pomidor".

Formalna ochrona

To nie pierwsze wyjaśnienia fiskusa o szczegółowości danych na wydrukach z kas fiskalnych. Wcześniejsze dotyczyły jednak indywidualnych spraw lub nie miały formy interpretacji. Przedsiębiorcy, którzy indywidualnie nie uzyskali ochronnej interpretacji, nie mogli skutecznie się powoływać na stanowisko ministra. Sytuację zmieniła opisywana interpretacja ogólna.

Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych z marca 2013 r. obowiązują od początku kwietnia, ale podatnicy do końca września mogą ewidencjonować sprzedaż na kasach zgodnie ze starymi zasadami. Od października paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.

sygnatura akt: PT7/033/1/589/MHL/13/RD94492