W Dzienniku Urzędowym UE z 3 sierpnia opublikowano sentencję wyroku w sprawie TNT Express Worldwide (sygn. C-169/12).

Trybunał wydał wyrok na skutek pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Wątpliwości dotyczyły wprowadzenia w ustawie o VAT szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, tj. ustalenia okresu, w którym powstaje podatek należny, w stosunku do usług transportowych i spedycyjnych.

Zgodnie z polskimi przepisami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż po upływie 30 dni od wykonania usług. Trybunał uznał, że dyrektywa o VAT nie przewiduje takiego wyjątku, w związku z czym polskie prawo jest sprzeczne z unijnym.

Firmy świadczące wspomniane usługi powinny rozliczać VAT na zasadach ogólnych, czyli przyjąć, że podatek należny powstawał zasadniczo w dniu wystawienia faktury, ale nie później niż w terminie siedmiu dni od wykonania usługi.

Oznacza to możliwość uproszczenia przyszłych rozliczeń firm, które obok świadczeń transportowych i spedycyjnych wykonują inne usługi, ale także uprawnia do wznowienia zakończonych już postępowań.

Z tej drugiej możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy, w stosunku do których organy podatkowe wydały decyzje określające zaległość podatkową lub niższą kwotę zwrotu VAT naliczonego nad należnym, opierając ją na art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT i decyzje te stały się ostateczne w wyniku braku odwołania bądź niekorzystnych orzeczeń sądów.

Terminem na żądanie wznowienia postępowania, w którym zapadło takie rozstrzygnięcie, jest miesiąc od publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym UE. Firmy mają zatem czas do 3 września na wszczęcie postępowania wznowieniowego. Do wzruszenia rozstrzygnięć niezbędna jest aktywność podatnika. W tego typu sytuacjach wyłączono możliwość wznowienia z urzędu.

—oprac. maj

Autor jest prawnikiem w Zespole VAT Kancelarii Ożóg i Wspólnicy