Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która uratuje od bankructwa wiele firm z branży zabudowy na wymiar, zwłaszcza szaf i kuchni. Poszerzony skład NSA orzekł, że w stanie prawnym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe – projektowanie, dopasowanie, montaż – tworzące trwałą zabudowę meblową stanowi usługę modernizacji opodatkowaną preferencyjną stawką VAT (sygnatura akt I FPS 2/13).
Problem ze stawką VAT na meble na wymiar powstał w 2011 r. po zmianie przepisów o VAT. Okazało się, że po tej dacie fiskus zmienił zdanie co do stawki VAT na zabudowę na wymiar do zwykłych domów i mieszkań. W wielu interpretacjach odpowiadał, że takie świadczenia podlegają już nie obniżonej, ale podstawowej stawce VAT. Firmy oferujące szafy, kuchnie czy łazienki na indywidualne zamówienie klienta postanowiły jednak walczyć z fiskusem.
Tak jak spółka, w której sprawie orzekał wczoraj siedmioosobowy skład NSA. Ona również otrzymała odpowiedź, że od montażu elementów mebli do zabudowy kuchennej, wnękowej, łazienkowej itp., przygotowanych na konkretny wymiar wbudowanych w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych, należy się 23 proc. VAT.
Stanowisko to początkowo potwierdził sąd pierwszej instancji. Jego zdaniem z listy usług objętych preferencyjną stawką usunięto roboty budowlano-montażowe dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego. W konsekwencji od 2011 r. czynności polegające na montażu stałej zabudowy wnękowej i kuchennej z zakupionych płyt meblowych, blatów itd. dociętych na konkretny wymiar trwale montowanych w budynku mieszkalnym nie korzystają już z preferencji.
Takiej pewności co do charakteru samej czynności i stawki VAT nie miał już NSA. Uznał, że sprawa jest na tyle skomplikowana, że nie może jej rozstrzygnąć bez odpowiedzi poszerzonego składu.
Ostatecznie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę ok. 20 tys. podatników (na tyle mniej więcej szacuje się rynek firm zajmujących się zabudową na wymiar). Jak wyjaśniła sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, sporna czynność to usługa złożona, kompleksowa, której celem jest uzyskanie trwałej zabudowy ulepszającej obiekt budowlany lub jego część. Chodzi o obiekty budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. NSA podkreślił jednak, że preferencyjna stawka będzie miała zastosowania tylko do usług, które wykorzystują elementy obiektu budowlanego do stworzenia całości. Jeśli kuchnię czy szafę można łatwo wymontować i sprzedać, usługa taka nie korzysta z obniżonej stawki. Do skorzystania z preferencji konieczne jest zatem trwałe powiązanie z obiektem mieszkalnym. Uchwała jest prawomocna.