Spółka otrzymała z urzędu skarbowego decyzję dotyczącą określenia podatku dochodowego od osób prawnych. Decyzja jest ostateczna. Chcemy jednak wstrzymać jej wykonanie, z uwagi na naszą trudną sytuację finansowo – ekonomiczną. Jak napisać taki wniosek o wstrzymanie decyzji? Co powinno być zawarte w takim piśmie? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 239e ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) decyzja ostateczna podlega wykonaniu, chyba że wstrzymano jej wykonanie. Regułą jest zatem, że tylko decyzje ostateczne podlegają wykonaniu.
Do organu pierwszej instancji
Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji należy złożyć do organu podatkowego pierwszej instancji, czyli urzędu skarbowego. Może on wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego do momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego. Robi to:
1) na wniosek – po przyjęciu zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z decyzji (o którym mowa w art. 33d § 2 o.p.) wraz z odsetkami za zwłokę – do wysokości zabezpieczenia i na czas jego trwania >patrz ramka lub
2) z urzędu – po prawomocnym wpisie hipoteki przymusowej lub wpisie zastawu skarbowego korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia, które zabezpieczają wykonanie zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę – do wysokości odpowiadającej wartości przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego.
Postanowienie takie może zostać wydane do chwili, kiedy uprawomocni się orzeczenie sądu administracyjnego. Na postanowienie takie podatnik może złożyć zażalenie.
Wstrzymanie wykonania decyzji nie pozbawia strony możliwości dobrowolnego wykonania decyzji. Nie ma także wpływu na naliczanie odsetek za zwłokę.
Podanie strony o wstrzymanie wykonania decyzji powinno spełniać wymogi określone w art. 168 o.p., a więc zawierać co najmniej treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także czynić zadość innym wymogom ustalonym w przepisach szczególnych.
Trzeba umotywować
Składając wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, podatnik powinien go umotywować poprzez załączenie stosownych dokumentów źródłowych pozwalających na weryfikacje jego twierdzeń. Musi więc dokładnie przedstawić, w jaki sposób wykonanie decyzji organu podatkowego spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody. Wniosek powinien wskazywać ważny interes podatnika. Organ podatkowy bada bowiem okoliczności sprawy, które pozwolą mu na podjęcie odpowiedniej decyzji w przedmiocie wstrzymania decyzji.
Nieprawidłowe sporządzenie wniosku, a więc ogólność i lakoniczność podnoszonych twierdzeń czy brak stosownych dokumentów dołączonych do pisma, może spowodować wydanie negatywnego dla podatnika rozstrzygnięcia, czyli odmawiającego wstrzymanie wykonania decyzji.
Termin załatwienia
Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej podlega załatwieniu bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni. Niezałatwienie wniosku w tym terminie powoduje wstrzymanie wykonania decyzji do czasu doręczenia postanowienia w sprawie przyjęcia zabezpieczenia, chyba że przyczyny niezałatwienia wniosku w terminie zostały spowodowane przez stronę.
—Regina Drabik
Wzór wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji
Adam Popularny Piaseczno, 8 kwietnia 2013 r.
Firma Usługowo Usługowa „Aster"
ul. Zielona 17
05-800 Piaseczno
NIP 965-22-13-21 Naczelnik Urzędu Skarbowego
ul. Zielona 134
05-800 Piaseczno
Wniosek
o wstrzymanie wykonania decyzji ostatecznej
Na podstawie art. 239f § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 749 ze zm.) składam wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z 2 kwietnia 2013 r. (PP-III/422-31/2013/s) w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 rok.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie wydał 2 kwietnia 2013 r. decyzję w sprawie określenia wysokości mojego zobowiązania podatkowego za 2011 rok (PP-III/422-31/2013/s). W decyzji określono kwotę podlegającą wpłacie, która w chwili obecnej znacznie przekracza możliwości spłaty. Zapłata podatku w wymiarze wskazanym w wyżej podanej decyzji zagraża interesom mojej firmy. Od stycznia 2013 roku firma spłaca kredyt na zakup parku maszynowego, który został udzielony pod zastaw tego parku. Maszyny te służą podstawowej działalności mojej firmy, tzn. produkcji chrupek. Obecnie jest to jedyne źródło dochodu, które nota bene pokrywa ratę kredytu. Firma zatrudnia 25 pracowników. W przypadku zaprzestania spłaty kredytu, utracone zostanie źródło dochodu, co spowoduje zwolnienia pracowników i likwidację firmy.
Mając na uwadze powyższe, wnoszę jak na wstępie.
Adam Popularny
Załączniki:
1. kserokopia umowy kredytu z 2 stycznia 2013 roku zawarta między Firmą Usługowo Usługową „Aster" Adam Popularny a Polskim Bankiem Przedsiębiorczości S.A. Oddział Piaseczno
2. Oświadczenie pracownika kadr informujące o liczbie zatrudnionych pracowników.
Jakie są formy zabezpieczenia
Artykuł 33d § 2 o.p. przewiduje następujące formy zabezpieczenia:
1) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa;
2) poręczenie banku;
3) weksel z poręczeniem wekslowym banku;
4) czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku;
5) zastaw rejestrowy na prawach z papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski - według ich wartości nominalnej;
6) uznanie kwoty na rachunku depozytowym organu podatkowego;
7) pisemne, nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego, potwierdzone przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, do wyłącznego dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku lokaty terminowej.
Sam wniosek o przyjęcie zabezpieczenia wykonania decyzji nie musi być złożony jednocześnie, czy też łącznie z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji, ale może być złożony odrębnie wcześniej, lub też później, tj. już po dacie złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji, ale przed datą wydania postanowienia w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji (wyrok WSA we Wrocławiu z 12 lutego 2013 r., I SA/Wr 1570/12).