Wiceminister Maciej Grabowski zapowiedział, że resort wyda interpretację ogólną co do sytuacji podatkowej klientów firm leasingowych. Konkretnie chodzi o skutki wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 stycznia w sprawie BGŻ Leasing (sygn. C-224/11).
Orzeczenie to okazało się bardzo korzystne dla firm leasingowych. Trybunał orzekł, że dla celów VAT usługa leasingu może być traktowana odrębnie od usługi ubezpieczeniowej, która co do zasady jest zwolniona z VAT. Uznanie przez TSUE, że ubezpieczenie przy leasingu nie jest usługą kompleksową, oznacza, że leasingodawcy nie musieli do niej jako całości stosować podstawowej stawki VAT. W konsekwencji firmy leasingowe mogą skorygować swoje deklaracje VAT i wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku. Mogły też wystąpić o wznowienie postępowania w sprawach, w których były kontrolowane, a ostateczne decyzje pokontrolne były dla nich niekorzystne.
Niestety wyrok unijnego Trybunału w trudnej sytuacji stawia klientów firm leasingowych. Na tę kwestię zwróciła MF uwagę w interpelacji posłanka Małgorzata Niemczyk (PO). Do tej pory klienci firm leasingowych odliczali podatek zapłacony w cenie usługi ubezpieczeniowej zgodnie z uchwałą NSA i stanowiskiem organów podatkowych.
Obecnie korekta dokonana przez firmy leasingowe dla ich klientów oznacza konieczność oddania VAT odliczonego na podstawie pierwotnej faktury. To może pociągnąć za sobą zapłatę karnych odsetek.
Mając na uwadze niepewność podatników, wiceminister Grabowski zlecił analizę sytuacji i wydanie interpretacji ogólnej.