Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Hong-Kongiem.

Postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Pekinie 7 czerwca 1988 roku nie mają zastosowania do specjalnego Regionu Administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej Hong-Kongu. Stanowisko to zostało potwierdzone w interpretacji ogólnej ministra finansów z 14 lutego 2008 r. (DD7/0682/68/ZDA/08/1464/07).

Wobec tego dywidenda wypłacona przez polską spółkę kapitałową udziałowcowi z Hong Kongu będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Ponieważ nie ma tutaj zastosowania umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, stawka podatku zryczałtowanego wynosi 19 proc.

Osoba prawna, która wypłaca zagranicznej osobie prawnej należności z tytułu dywidendy, ma obowiązek jako płatnik pobrać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT). Polska spółka musi zatem:

- w dniu wypłaty dokonać poboru zryczałtowanego podatku,

- zapłacić pobrany podatek w terminie do 7. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym go pobrano, na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych,

- sporządzić i przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych w terminie do końca stycznia następnego roku, gdy rok podatkowy jest taki sam jak rok kalendarzowy, deklarację CIT-10Z.

Płatnik ma również obowiązek sporządzić i przesłać zagranicznej osobie prawnej oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego w Polsce za rok podatkowy IFT-2R w terminie do końca trzeciego miesiąca następnego roku, w którym spółka dokonała wypłaty należności.

W przypadku, gdy płatnik zaprzestanie działalności przed tym terminem, deklaracje należy złożyć do dnia zaprzestania działalności.

Płatnik ma również obowiązek sporządzić informację IFT-2, jeśli zagraniczny udziałowiec zgłosi w trakcie roku pisemny wniosek o jej wydanie. W takim przypadku informację należy sporządzić w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Niezależnie od sporządzenia informacji IFT-2, płatnik ma obowiązek sporządzić informację roczną IFT-2R.

Informację IFT-2R sporządzają również podmioty, które na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku.

Sprostowanie W związku z tekstem przykładu zamieszczonego w treści artykułu opublikowanego w dniu 19 kwietnia br. „ Co wykazać w remanencie" niniejszym pragnę sprostować, iż podstawę opodatkowania spisu z natury(bez podatku) na gruncie regulacji o VAT (art. 29 ust. 10) stanowi cena nabycia przedmiotu objętego spisem z natury ustalona na dzień dokonania spisu, nie zaś historyczna cena nabycia, jak omyłkowo wykazano w powołanym tekście. Opinia taka znajduje oparcie w licznych interpretacjach organów podatkowych.

—Marek Piotrowski, prawnik, doradca podatkowy