Podczas sporządzania deklaracji IFT-2/2R należy ustalić właściwy kurs waluty dla obliczenia kwot przychodów osiągniętych przez nierezydentów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwot podatku u źródła.
W celu obliczenia podatku u źródła, przychód w walucie obcej, od którego obliczany jest podatek, powinien być przeliczony na zło- te według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez kontrahenta zagranicznego. Wątpliwości budzi ustalenie właściwego dnia uzyskania przychodu przez nierezydentów.
Stanowisko fiskusa i sądów
Organy podatkowe prezentują w tej kwestii niejednolite stanowisko. Część z nich twierdzi, że kursem właściwym do przeliczenia przychodu w walucie obcej jest średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty (np. interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 28 lutego 2012 r., IPTPB3/423-285/11-5/GG).
Natomiast w świetle przeważającej linii orzeczniczej sądów (np. wyrok NSA z 2 czerwca 2011 r. II FSK 1932/10; wyrok WSA w Opolu z 23 listopada 2012 r., I SA/Op 362/12) oraz niektórych organów podatkowych, moment powstania przychodów dla nierezydentów powinien być ustalony zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.
Zgodnie z tym przepisem, w odniesieniu do przychodów związanych z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c–3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Ustalenie podstawy opodatkowania według tych reguł może u wielu płatników powodować liczne trudności.
W celu ograniczenia ryzyka zastosowania nieprawidłowego kursu i pobrania podatku w nieprawidłowej wysokości, płatnicy podatku u źródła mogą rozważyć wystąpienie z wnioskiem o własną indywidualną interpretację przepisów podatkowych w tym zakresie.
Także dla osób fizycznych
Na koniec warto wspomnieć, że podobnym obowiązkom podlegają płatności dokonywane na rzecz osób fizycznych niebędących rezydentami. Obowiązek złożenia deklaracji PIT-8AR (odpowiednika deklaracji CIT-10Z) oraz sporządzenia i przekazania informacji rocznej IFT-1/1R (odpowiednika informacji rocznej IT-2/2R) upłynął odpowiednio 31 stycznia i 28 lutego 2013 r.
—Monika Wyszyńska jest konsultantem w zespole Tax Management & Accounting Services w dziale Doradztwa Podatkowego i Prawnego PwC
—Adam Jeżak jest doradcą podatkowym i starszym konsultantem w zespole Tax Management & Accounting Services w dziale Doradztwa Podatkowego i Prawnego PwC