Resort finansów poinformował wczoraj na swojej stronie internetowej o pracach nad kolejną zmianą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Tej nowelizacji podatnicy nie muszą się jednak obawiać. Zmiany opracowane przez Ministerstwo Finansów we współpracy  z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają dać spółkom prawo do przekazywania 1 proc. CIT na rzecz wybranych przez nie jednostek naukowych.

Podmiotami uprawnionymi do starania się o 1 proc. należnego od podatników CIT będą podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze. Do tej kategorii mają się zaliczać także międzynarodowe instytuty naukowe działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzone na podstawie odrębnych przepisów.

Z komunikatu MF wynika, że warunkiem niezbędnym do spełnienia, aby zostać beneficjentem 1 proc., będzie posiadanie kategorii naukowej A+, A lub B. Środki finansowe zaś będą mogły być przeznaczone na cele określone w statutach tych jednostek.

Takie zastrzeżenie, w ocenie projektodawców, da gwarancje jak najbardziej skutecznego wykorzystania pozyskanych środków przez najlepsze jednostki naukowe.

Z wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego wynika, że bezpośrednim celem nowelizacji jest stworzenie prawnego i finansowego impulsu do rozwijania współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorców a jednostkami naukowymi. A priorytetem rządu jest rozwój nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.

Z założeń do projektu wynika, że największe firmy będą mogły się podzielić 1 proc. swojego podatku z kilkoma podmiotami. W wypadku największych podatników CIT nowelizacja dopuszcza możliwość rozdysponowania 1 proc. CIT na rzecz maksymalnie trzech jednostek naukowych. Dotyczyć to będzie kwot 1 proc. podatku należnego wynoszących co najmniej 1 mln zł.

Beneficjenci 1 proc. CIT będą mogli poznać swoich dobroczyńców. Nowelizacja zakłada w tym zakresie możliwość poinformowania jednostki naukowej o danych podmiotu deklarującego chęć przekazania jej części podatku. Podobne uprawnienie mają obecnie organizacje pożytku publicznego w wypadku 1 proc. PIT.

Resorty finansów oraz nauki i szkolnictwa wyższego chcą, żeby nowe, korzystne dla podatników CIT przepisy pozwalające im na zadeklarowanie przeznaczenia 1 proc. CIT weszły w życie z początkiem 2014 r. Z tym zastrzeżeniem, że nowe promujące naukę rozwiązanie miałoby zastosowanie już do rozliczeń dochodów osiągniętych w 2013 r.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne