Redukcja obciążeń administracyjnych dotyczy przedsiębiorców płacących akcyzę. Zmiany nie wpływają na wysokość jej stawek, ale w niektórych wypadkach mogą sprawić, że w kieszeni podatnika zostanie więcej pieniędzy.

Nowe przepisy gwarantują, że gdy zapłaci on za dużo tego podatku – urząd celny zwróci mu nadpłatę z oprocentowaniem. Taką zasadę stosuje się już do innych podatków, a wysokość oprocentowania jest równa wysokości odsetek za zwłokę od zaległości (obecnie 14 proc. w skali roku). Odsetki będą się należały nawet, gdy stosowna procedura zostanie wszczęta jeszcze przed wejściem w życie nowych zasad (tj. przed 1 stycznia 2013 r.), a zwrot akcyzy nastąpi później.

Znowelizowana ustawa zmniejszy biurokrację dla następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych. Wprawdzie wstąpienie w prawa i obowiązki podatnika przez jego spadkobierców albo podmiotów powstałych po przekształceniu gwarantuje już ordynacja podatkowa, ale do ustawy o akcyzie wpisano konkretne zastosowania tej reguły.

Chodzi o sytuacje, gdy zmienia się podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący, wysyłający i zarejestrowany odbiorca w handlu wyrobami akcyzowymi. Wówczas nie trzeba będzie, jak teraz, występować o nowe pozwolenie na prowadzenie składu ani rejestrować się na nowo do celów obrotu takimi towarami. Uproszczenia dla sukcesorów będą stosowane także, gdy dojdzie do przekazania banderol akcyzowych następcy prawnemu.

Ułatwienia będą dotyczyły też przedsiębiorców posiadających małe elektrownie o mocy do 1 MW i wytwarzających prąd na własne potrzeby. Wprawdzie nadal będą musieli płacić akcyzę od energii elektrycznej, ale nieco odetchną od biurokracji. Nie będą składać zgłoszenia rejestracyjnego. Uwolniono ich też od obowiązku prowadzenia szczegółowej ewidencji ilościowej energii.

Inna zmiana łagodząca biurokrację dotyczy informowania urzędu celnego o danych dotyczących towarów wyprowadzanych ze składu podatkowego. Nowe przepisy dają firmie kilka dodatkowych dni na uporządkowanie ewidencji.