Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 21 sierpnia 2012 r. (IPPB2/415-561/12-2/AS).
Podatnik, będący osobą fizyczną, posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zysk wypracowany przez tę spółkę za ubiegłe lata obrotowe został na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników przekazany na kapitały rezerwowe. Obecnie jest planowane przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową (komandytową lub komandytowo-akcyjną).
W związku z tym podatnik wystąpił z pytaniem, czy w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.
Zdaniem podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym nie powstanie u niego dochód. Podatnik uzasadnił, że dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej w przypadku jej przekształcenia w spółkę osobową.
Niepodzielone zyski nie występują natomiast w sytuacji, w której zostanie podjęta uchwała o przeznaczeniu zysku na kapitały rezerwowe. Uzasadniając swoje stanowisko, podatnik powołał się m.in. na wnioski wypływające z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W wydanej interpretacji podatkowej izba skarbowa uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego, pojęcie niepodzielonych zysków obejmuje wszystkie zyski, które nie zostały podzielone pomiędzy wspólników, tj. wypłacone wspólnikom w formie dywidendy. Ten termin obejmuje zatem również zyski zgromadzone w kapitałach własnych spółki z o.o.
W związku z tym izba skarbowa uznała, że w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową powstanie po stronie podatnika przychód do opodatkowania obejmujący wartość zysków zgromadzonych na kapitałach zapasowych spółki z o.o.

Kamil Januszek konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Komentuje Kamil Januszek, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzują, jak należy rozumieć pojęcie „niepodzielonych zysków".
W efekcie problematyka opodatkowania niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku ich przekształcenia w spółki osobowe jest przedmiotem licznych sporów podatników z organami podatkowymi.
Stanowisko zaprezentowane przez Izbę Skarbową w Warszawie wpisuje się w niekorzystne dla podatników poglądy prezentowane przez organy podatkowe (np. w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 6 lipca 2012 r., IPPB2/415-396/12-2/AS czy w interpretacjach Izby Skarbowej w Łodzi z 22 czerwca 2012 r., IPTPB2/415-268/12-2/KR i z 8 czerwca 2012 r., IPTPB2/415-230/12-2/KR).
Przedstawiciele fiskusa uzasadniają, że intencją ustawodawcy było opodatkowanie przy przekształceniu wszystkich zysków, które nie zostały wypłacone wspólnikom w formie dywidendy. Opodatkowane są zatem także zyski przekazane na kapitały własne przekształcanej spółki.
Wnioski te są jednak sprzeczne z wykładnią przepisów prezentowaną w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo, w wyroku z 7 marca 2012 r. (II FSK 1671/10) Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie wskazał, że każdy dopuszczalny przez przepisy kodeksu spółek handlowych sposób podziału zysku pomiędzy wspólników wyklucza możliwość zastosowania art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT.
W konsekwencji w sytuacji, w której zysk został rozdysponowany zgodnie z umową spółki, tj. np. przekazany na kapitały własne spółki, nie stanowi on już zysku niepodzielonego w świetle przepisów ustawy o PIT. Tym samym w takiej sytuacji nie powstanie dochód po stronie podatnika w przypadku przekształcenia.
Poglądy NSA otwierają zatem podatnikom drogę do uniknięcia opodatkowania zysków wypracowanych przez spółkę kapitałową przy jej przekształceniu (poprzez przekazanie wypracowanych zysków na kapitały własne spółki). Wszystko wskazuje jednak na to, że taka możliwość zakończy się wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o PIT opracowanej przez Ministerstwo Finansów (co, zgodnie z planami, ma nastąpić 1 stycznia 2013 r.).
W celu wyeliminowania wątpliwości związanych z interpretacją pojęcia „niepodzielone zyski", nowelizacja ta proponuje zmianę brzmienia art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis ten ma wprost wskazywać, że dochodem podatnika z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest „wartość niepodzielonych zysków w spółkach będących podatnikiem podatku dochodowego oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej".
Korzystny dorobek orzeczniczy sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania niepodzielonych zysków może więc nie mieć znaczenia dla transakcji przekształcenia spółek przeprowadzonych po wejściu w życie nowych przepisów (jeżeli oczywiście zostaną one uchwalone w obecnym brzmieniu).