Spółki kapitałowe, podejmując uchwałę o podziale zysku, przyznają wspólnikom (akcjonariuszom) dywidendę. Kodeks spółek handlowych nie przesądza, że musi to być świadczenie o charakterze pieniężnym.

Skutek dla uprawnionego do dywidendy wspólnika jest taki sam, gdy nie jest ona wypłacana w gotówce – zawsze otrzymanie dywidendy umożliwia wspólnikowi realizację prawa do udziału w zysku spółki. Jednak na gruncie przepisów podatkowych konsekwencje wypłaty dywidendy po stronie wypłacającej spółki zależą od jej charakteru. O ile wypłata dywidendy w formie pieniężnej jest dla podmiotu wypłacającego neutralna podatkowo, o tyle przekazanie jej w formie rzeczowej budzi kontrowersje.

Problemy na gruncie ustawy o CIT

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2012 r. (II FSK 1260/11) przekazanie akcjonariuszowi dywidendy w formie niepieniężnej nie powoduje powstania po stronie spółki obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o CIT. W uzasadnieniu sąd wskazał, że dywidenda rzeczowa nie jest świadczeniem wzajemnym, lecz jednostronną czynnością spółki.

Co więcej, w takim przypadku – zdaniem NSA – nie mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem przedmiotu dywidendy, gdyż dywidenda rzeczowa nie cechuje się odpłatnością. Brak jest również wzajemności świadczeń na linii spółka – wspólnik z tytułu takiej dywidendy.

NSA wskazał, że takie podejście jest prezentowane również w innych wyrokach tego sądu, np. w orzeczeniach z 8 lute- go 2012 r. (II FSK 1384/10) oraz z 14 marca 2012 r. (II FSK 1673/10).

Reklama
Reklama

Skutki wypłaty dywidendy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych nie są uzależnione od jej pieniężnego bądź niepieniężnego charakteru.

Problematyczne pozostaje jednak, czy taka rzeczowa dywidenda podlega opodatkowaniu VAT.

Co z VAT

W tym zakresie stanowisko sądów administracyjnych jest niejednolite.

Zdaniem Wojewódzkiego Są- du Administracyjnego w Warszawie (wyrok z 25 stycznia 2011 r., III SA/Wa 3068/10) wypłata dywidendy nie stanowi czynności dyspozycji majątkiem spółki polegającej na sprzedaży i w konsekwencji nie jest opodatkowana VAT. Wyrok ten dotyczył podatkowych aspektów wypłaty na rzecz udziałowca dywidendy zarówno w postaci praw do znaków towarowych, jak i częściowo w postaci praw do znaków towarowych, a częściowo w formie pieniężnej.

Uzasadniając swoje stanowisko, sąd powołał się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sprawy o sygn. C-102/86, C-16/93 i C-154/80) definiujące, kiedy czynność uważa się za odpłatną. Wśród przesłanek warunkujących odpłatność sąd wskazał na m.in.:

- związek prawny między obydwiema stronami, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,

- wynagrodzenie otrzymane stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za świadczone usługi,

- istnienie korzyści po stronie realizującego świadczenie,

- związek odpłatności z realizowanym świadczeniem.

Odnosząc to do wypłaty dywidendy w formie rzeczowej, sąd stwierdził, że żadna z wymienionych przesłanek nie jest spełniona. Co więcej, mając na uwadze charakter dywidendy, tj. prawa do znaków towarowych, sąd, rozstrzygając sprawę, powołał się na art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Przepis ten zrównuje nieodpłatne świadczenie usług z odpłatnym (podlegającym opodatkowaniu) w przypadku m.in. braku związku takiej usługi z prowadzoną działalnością gospodarczą. Sąd uznał, że wypłata dywidendy wiąże się z prowadzeniem przedsiębiorstwa, co na gruncie przepisów ustawy o VAT również wyklucza możliwość opodatkowania takiego świadczenia.

Niejednolite orzecznictwo

Przeciwne stanowisko zajął WSA we Wrocławiu w wyroku WSA z 21 maja 2012 r. (I SA/Wr 23/12). W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że wypłata dywidendy rzeczowej w postaci rzeczy lub praw, nabytych przez spółkę lub wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu VAT jako (odpowiednio) nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług.

Dodatkowo sąd przyjął, że wypłata dywidendy nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą (a zatem odmiennie niż warszawski WSA).

Również w wyroku z 21 czerwca 2012 r. (I SA/Wr 517/12) WSA we Wrocławiu stwierdził, że wypłata dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, nabytych przez podatnika lub wytworzonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będzie opodatkowana VAT jako nieodpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) albo nieodpłatne świadczenie usług (art. 8 ust. 2 tej ustawy).

Według sądu przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług w formie dywidend ma charakter konsumpcyjny i nie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ocenie składu orzekającego wypłata dywidendy nie ma na celu prowadzenia działalności gospodarczej, ale realizację praw i obowiązków wynikających z formy prowadzenia tej działalności.

Takie samo stanowisko jak WSA we Wrocławiu prezentują również izby skarbowe w interpretacjach indywidualnych. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 marca 2012 r. (ILPP2/443-1665/11-4/MR). Odnosząc się do ogólnych reguł konstrukcyjnych podatku od towarów i usług, stwierdziła ona, że określone transakcje podlegają temu podatkowi niezależnie od formy, w której zostały dokonane.

Michał Krzewiński menedżer w Accace

Michał Krzewiński menedżer w Accace

Komentuje Michał Krzewiński, menedżer w Accace

Dywidenda w formie rzeczowej może mieć postać towarów lub praw (np. do znaków towarowych). O ile postać dywidendy rzeczowej na gruncie ustawy o CIT nie ma znaczenia, o tyle będzie ona miała wpływ na ocenę jej skutków podatkowych na gruncie ustawy o VAT.

Dla oceny konsekwencji wypłaty udziałowcowi spółki dywidendy w postaci praw nabytych lub wytworzonych przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy sięgnąć do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu, aby czynność wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej w postaci praw potraktować jako nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, nie może być ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Z tego względu kluczowe jest ustalenie, jaki charakter ma wypłata dywidendy, tzn. czy wykazuje ona związek z działalnością spółki, czy też nie. Z pewnością wypłata dywidendy wynika z ustrojowego obowiązku spółki wobec jej udziałowca, czyli fundamentalnej powinności podyktowanej formą prawną podmiotu.

W konsekwencji wypłata dywidendy wynika z obowiązku spółki mającego swe źródło w niej samej, a nie w jej działalności gospodarczej jako podatnika. Trudno więc zgodzić się z wyrokiem WSA w Warszawie z 25 stycznia 2011 r., (III SA/Wa 3068/10), który podkreślił związek wypłacanej dywidendy z prowadzonym przedsiębiorstwem. W konsekwencji, wypłata dywidendy w formie rzeczowej w postaci praw powinna podlegać opodatkowaniu VAT.

Niezależnie od tego, nawet gdyby uznać, że wypłata dywidendy jest związana z działalnością gospodarczą podatnika, to jej wypłata w formie rzeczowej w postaci praw do znaków towarowych nie będzie neutralna podatkowo na gruncie VAT.

Należy bowiem pamiętać, że jeżeli spółka wypłacająca dywidendę w postaci znaku towarowego odliczyła VAT związany z jego nabyciem lub wytworzeniem, nie opodatkuje jego wydania, to w okresie obowiązkowej korekty (tu pięć lat) będzie musiała dokonać korekty podatku naliczonego związanego z jego nabyciem lub wytworzeniem za okres pozostały jeszcze do korekty. W konsekwencji dojdzie zatem do opodatkowania czynności wypłaty dywidendy w postaci prawa do znaku towarowego.

Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku wypłaty dywidendy w formie rzeczowej w postaci towarów. Takie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, jest zrównane z odpłatną dostawą towarów. Zgodnie z tym przepisem takie przekazanie jest czynnością opodatkowaną, niezależnie czy zostanie uznane za związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, czy też nie.

W konsekwencji wypłata dywidendy w formie rzeczowej w postaci towarów, co do zasady, podlegać będzie opodatkowaniu VAT. Warunkiem jest jednak to, że podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu lub wytworzeniu danych towarów.

—Michał Krzewiński

—Amelia Górniak jest starszą konsultantką w Accace