Wynika tak z opublikowanego wczoraj projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie określenia rodzajów spraw, w których jest wyłączony obowiązek prowadzenia metryki sprawy.

Przypomnijmy, że 7 marca wejdzie w życie ustawa z 15 lipca 2011 r. nowelizująca kodeks postępowania administracyjnego i ordynację podatkową. Zakłada ona, że do każdej decyzji podatkowej powinna być sporządzana metryka, w której zapisuje się nazwiska osób biorących udział w kolejnych etapach jej wydawania. Ma to chronić przed pochopnymi decyzjami urzędników.

Projekt przewiduje, że obowiązek prowadzenia metryki zostanie wyłączony w wypadku prostych i powtarzalnych spraw podatkowych. MF uzasadnia, że ma to zmniejszyć obciążenia biurokratyczne.

Metryki nie będzie w postępowaniach podatkowych dotyczących m.in. zaliczania wpłaty na poczet zaległości podatkowych, umorzenia całości lub części zobowiązań czy też wydania znaków akcyzy. To samo dotyczy ustalenia zobowiązań podatkowych, które zgodnie z odrębnymi przepisami ustalane są corocznie, jeżeli nie zmienił się stan faktyczny.

Metryk nie będą również prowadzić organy kontroli skarbowej badające wykorzystanie środków UE przez urzędy państwowe i jednostki samorządu terytorialnego.

Wyłączenie obowiązku prowadzenia metryki nie dotyczy jednak postępowań odwoławczych, wznowień oraz stwierdzenia nieważności decyzji. W tego typu sprawach będzie ona konieczna.

Projekt ma wejść w życie 7 marca 2012 r.

Etap legislacyjny:

- konsultacje społeczne