Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji IPPB1/415-292/11-4/JB).
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który od kwietnia 2010 r. prowadził firmę budowlaną. Rozliczał się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Działalność zawiesił w grudniu 2010 r., a w lutym 2011 r. ją wyrejestrował.
W połowie lutego rozpoczął prowadzenie nowej firmy, w której zajmuje się sprzedażą hurtową nieprzetworzonej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Tym razem wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zapytał, czy postąpił prawidłowo.
Dyrektor izby przypomniał, że zgodnie z art. 9a ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej, rozliczenie według stawki liniowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową.
Do 20 stycznia firma może poinformować urząd o zmianie formy rozliczenia
Przedsiębiorca musi wybrać właściwą formę, składając pisemne oświadczenie w urzędzie skarbowym. Ma na to czas do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku – do dnia poprzedzającego dzień jej rozpoczęcia, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Co do zasady, skoro podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej firmy, to gdy założy nową, nie ma podstaw, aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku. Może wówczas wybrać nową formę opodatkowania.
Dyrektor izby zastrzegł jednocześnie, że nie analizował przyczyn likwidacji oraz ponownego zarejestrowania działalności gospodarczej przez wnioskodawcę.
„W sprawie, dokonując interpretacji indywidualnej, oparto się na przedstawionym stanie faktycznym, nie oceniając, czy zaistniałe zdarzenia gospodarcze nie zmierzały do obejścia przepisów prawa podatkowego" – czytamy w interpretacji.
Zobacz serwis:
Podatki i księgi » Podatek dochodowy » Wybór formy opodatkowania