Warunkiem niepobrania podatku przez płatnika jest posiadanie certyfikatu rezydencji usługodawcy.

Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 czerwca 2011 (ILPB4/423-89/11-4/ŁM).

Spółka brała udział w toczącym się  postępowaniu upadłościowym niemieckiej firmy. W związku z tym korzystała z usług prawnych świadczonych przez niemiecką kancelarię, która reprezentowała ją w toku postępowania. Na podstawie faktur wystawianych przez kancelarię spółka zapłaciła wynagrodzenie za świadczone usługi. Od dokonywanych płatności pobierała 5-proc. podatek u źródła (5-proc. stawka jest właściwa dla należności licencyjnych na postawie art. 12 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Spółka podkreśliła, że posiada certyfikat potwierdzający rezydencję podatkową niemieckiej kancelarii. We wniosku o wydanie interpretacji pytała, czy postąpiła prawidłowo.

Izba uznała, że nie. Jej zdaniem usługi świadczone na rzecz spółki przez niemiecką kancelarię prawną nie powinny być kwalifikowane jako należności licencyjne na gruncie art. 12 umowy. Powinny podlegać opodatkowaniu zgodnie z regułami wynikającymi z art. 7 umowy, tj. normami właściwymi dla zysków przedsiębiorstw. W rezultacie spółka nie powinna pobierać podatku u źródła, wypłacając wynagrodzenie za usługi prawne.

Komentarz:

Michał Jagielski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a) ustawy o CIT przychody uzyskane w Polsce przez nierezydentów z tytułu m.in. usług prawnych podlegają podatkowi u źródła z zastosowaniem stawki 20 proc.

Na postawie art. 26 ust. 1 i 3 tej ustawy wypłacający takie należności (płatnik) jest zobowiązany do pobrania podatku u źródła a następnie przekazania go na konto urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT zasady opodatkowania wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 2a) należy stosować z uwzględnieniem wiążących Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a według art. 26 skorzystanie z wynikających z nich zwolnień lub zastosowanie obniżonej stawki podatku u źródła jest możliwe, pod warunkiem że płatnik posiada certyfikat rezydencji usługodawcy.

Art. 12 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na który powoływała się spółka, mówi, że dochody niemieckich rezydentów podatkowych uzyskiwane w Polsce mogą podlegać podatkowi u źródła w naszym kraju z zastosowaniem stawki nieprzekraczającej 5 proc. Jednak zgodnie z definicją zawartą  w art. 12 ust. 3 umowy należności licencyjne należy rozumieć  jako wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie albo prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej, a także wypłaty za użytkowanie lub prawo do użytkowania nazwy, zdjęcia lub innych podobnych praw osobistych oraz wypłaty otrzymywane jako wynagrodzenie za nagranie przez radio lub telewizję występów sportowców lub artystów.

Biorąc to pod uwagę, należy zgodzić się ze stanowiskiem izby skarbowej, że art. 12 umowy nie powinien mieć zastosowania w sprawie.  Mając na uwadze charakter usług świadczonych na rzecz spółki (tj. charakter usług prawnych), nie można zakwalifikować ich do żadnej z kategorii wymienionych w art. 12 ust. 3 umowy. Również pozostałe postanowienia umowy, definiujące kategorie dochodów podlegających szczególnym zasadom opodatkowania, nie odnoszą się do usług prawnych.

Na podstawie art. 7 umowy zyski przedsiębiorstw, które nie zostały odrębnie ujęte w innych jej postanowieniach i nie zostały osiągnięte w związku z działalnością zakładu, mogą podlegać opodatkowaniu jedynie w państwie rezydencji odbiorcy płatności. W tej sprawie usługi świadczone przez kancelarię z Niemiec powinny zatem skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce.

Michał Jagielski, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Czytaj również:

Zobacz serwis:

Podatki i księgi » Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania