Takie wnioski można wyciągnąć z lektury interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygnatura akt: ILPP1/443-1355/10-4/MS). Z wnioskiem zwróciła się spółka z o.o. świadcząca dla osób fizycznych, stowarzyszeń i placówek medycznych usługi psychologiczne. Nawiązała współpracę z psychologiem, który co miesiąc wystawiał rachunki na spółkę, a ta chciała refakturować usługę na swoich klientów. Spółka zadała fiskusowi pytanie, czy ma do tego prawo.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 zwolnione z VAT są usługi  opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, o ile świadczą je zakłady opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele wymienionych w przepisach profesji, w tym lekarze, dentyści i psychologowie. Spółka uznała, że przepisy nie wymagają, by świadczył je bezpośrednio psycholog.

Fiskus się z tym nie zgodził. Wyjaśnił, że od tego roku zniknęło odwołanie do klasyfikacji statystycznej, a zwolnienie przybrało charakter przedmiotowo-podmiotowy. Oznacza to, że  wymaga spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze, usługi muszą się mieścić w opisanym zakresie: opieka medyczna, profilaktyka itd. Po drugie, muszą być wykonywane przez określone podmioty. Skoro spółka nie jest zakładem opieki zdrowotnej ani nie zatrudnia psychologa, to nie ma prawa do zwolnienia. Świadczone usługi spełniają wprawdzie warunek przedmiotowy, nie jest jednak spełniony warunek podmiotowy.

Zobacz serwis:

Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT

VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu

Zobacz poradnik:

Zmiany w VAT w 2011 r.