Resort finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia w sprawie przedstawiciela podatkowego. Zmiana jest konsekwencją uchwalonej 18 marca 2011 r. nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach. Od 1 kwietnia warunki, jakie musi spełniać przedstawiciel podatkowy, zostały przeniesione do ustawy. Nowe przepisy wykonawcze będą określały tylko tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego i czynności, jakie może on wykonywać.
Przypomnijmy, obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego ciąży na podatnikach nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce, którzy podlegają u nas rejestracji jako czynni płatnicy VAT. Przedstawiciel zastępuje zagraniczną firmę przy rozliczeniu VAT w Polsce. Ministerstwo Finansów postanowiło ułatwić im życie. Z projektu rozporządzenia wynika, że przedstawiciel podatkowy będzie ustanawiany w zwykłej umowie. Teraz obowiązuje forma aktu notarialnego, co nie tylko wymaga odpowiedniej reprezentacji, ale przede wszystkim wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, zauważa, że wymóg zawarcia umowy w formie aktu notarialnego nigdy nie odstraszał podatników. Jego likwidację ocenia jednak pozytywnie.
Umowa o ustanowieniu przedstawiciela w zwykłej formie będzie podlegała rejestracji. Jej kopię musi otrzymać naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który potwierdzi jej zgodność z oryginałem. Integralną częścią umowy ma być informacja o tym, czy podmiot ustanawiany spełnia warunki stawiane przedstawicielom podatkowym. Wejście w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 kwietnia.
Etap legislacyjny:
- uzgodnienia międzyresortowe