Reklama
Rozwiń

VAT: skutki zapłaty na rachunek spoza białej listy

Zawiadomienia o zapłacie na rachunek spoza białej listy nie można składać na wszelki wypadek, bez weryfikacji statusu kontrahenta, ani w przeddzień zlecenia płatności.

Aktualizacja: 05.06.2020 07:51 Publikacja: 05.06.2020 07:39

VAT: skutki zapłaty na rachunek spoza białej listy

Foto: AdobeStock

Kto zapłaci kontrahentowi na rachunek spoza białej listy, nie zaliczy wydatku do kosztów uzyskania przychodów ani nie uniknie odpowiedzialności solidarnej w VAT, chyba że poinformuje o wpłacie urząd skarbowy kontrahenta na druku ZAW-NR. Obowiązek dotyczy transakcji przekraczających 15 tys. zł. Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, że zawiadomień nie można składać „z góry" jeszcze przed płatnością ani w sposób zbiorczy.

Sprawa dotyczyła spółki zarządzającej siecią sklepów. Od 1 września 2019 r. weryfikuje status kontrahentów w wykazie podmiotów prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, o którym mowa w art. 96b ustawy VAT. Zdarza się, że spółka dokonuje płatności na rachunki banków i SKOK-ów, wykorzystywane do ich rozliczeń własnych, których nie ma na liście KAS. W takiej sytuacji składa zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu na formularzu ZAW-NR, stosownie do art. 117ba ordynacji podatkowej (obecnie termin na złożenie ZAW-NR został wysłużony do 14 dni).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?