[b]- Nasza spółka rozpoczęła działalność w 2009 r. Przedmiotem działalności jest m.in. świadczenie usług transportu pasażerskiego i wynajmu samochodów osobowych. Zarząd podjął decyzję o zakupie dziesięciu samochodów osobowych.

Dwa z nich będą wykorzystywane na cele ogólnego zarządu. Pozostałe nie będą wykorzystywane na własne potrzeby, lecz zostaną oddane w najem zewnętrznym, niepowiązanym podmiotom. Czy spółce przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur dotyczących wszystkich samochodów osobowych?[/b]

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawie o VAT[/link] (art. 86 ust. 3) w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest spółka, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Przepis ten będzie miał częściowe zastosowanie w przypadku spółki w odniesieniu do dwóch samochodów osobowych zakupionych na własne potrzeby, spółce nie będzie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT.

Ponieważ przedmiotem jej działalności jest oddanie w odpłatne używanie samochodów osobowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i takie są plany zarządu co do pozostałych ośmiu nabywanych samochodów, to zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT spółce będzie przysługiwać pełne odliczenie VAT.

Dodatkowo musi być jednak spełniony warunek, aby pojazdy te były wyłącznie wykorzystywane na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

[i]Krzysztof Burnos, biegły rewident, prezes zarządu łódzkiej firmy audytorskiej Elma-PolAudit.pl sp. z o.o.[/i]

[i]Jacek Kaczka, biegły rewident,prezes zarządu firmy audytorskiej Audit4Business sp. z o.o.[/i]