Reklama
Rozwiń

NSA zbada, czy zajęcie konta było zasadne

Przesłanki tzw. krótkiej blokady rachunku podatnika podlegają kontroli sądowoadministracyjnej, gdy zostanie zaskarżone postanowienie o jej przedłużeniu na czas oznaczony.

Aktualizacja: 04.05.2020 07:26 Publikacja: 04.05.2020 07:09

NSA zbada, czy zajęcie konta było zasadne

Foto: Adobe Stock

Jest przełom w sprawie sporów o tzw. procedurę STIR, czyli prawo fiskusa do blokad kont podatników. Naczelny Sąd Administracyjny skorygował swoje dotychczasowe podejście i uznał, że kontrolą sądową objęta jest także zasadność tzw. krótkiej blokady, a nie tylko jej przedłużenie. Chodzi o wprowadzoną do ordynacji podatkowej dwa lata temu, a budzącą postrach wśród podatników procedurę blokowania rachunku podmiotu kwalifikowanego. Mówiąc najprościej, daje ona szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) prawo do zażądania blokady rachunku, jeżeli na podstawie posiadanych informacji, w tym tzw. analiz ryzyka, dojdzie do przekonania, że działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych może być wykorzystywana do oszustw podatkowych. Procedura jest dwuetapowa: tzw. szybka blokada na maksymalnie 72 godziny i możliwość jej przedłużenia na czas nie dłuższy niż trzy miesiące.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?