[b]Tak.[/b] Wydaje się, że wynagrodzenie za usługę reklamową powinno być rozliczone tak jak przychody z umowy-zlecenia (czyli z działalności wykonywanej osobiście). Tak więc to na sponsorze ciążą obowiązki związane z rozliczeniem zaliczki na podatek (musi ją potrącić z wynagrodzenia i odprowadzić do urzędu).
[b]Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 kwietnia 2009 r. (ILPB1/415-63/09-2/AMN)[/b].
O zasady opodatkowania kwot wypłacanych sponsorowanemu tenisiście zapytała spółka, która podpisała z nim umowę o świadczenie usług reklamowych. Zawodnik nie prowadzi własnej firmy, tak więc zdaniem spółki to ona musi rozliczyć jego wynagrodzenie. Jest to bowiem przychód z działalności wykonywanej osobiście.
Także izba skarbowa uznała, że należności przekazane na podstawie umowy sponsoringu osobie fizycznej są przychodami, o których mówi art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, także zaliczki od nich powinien pobrać płatnik. Jak czytamy w interpretacji: „ Na spółce jako płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych będzie ciążył obowiązek naliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, a także w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodu (PIT-11) i przesłania jej w ww. terminie sponsorowanemu oraz właściwemu ze względu na jego miejsce zamieszkania naczelnikowi urzędu skarbowego”.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez [b]Izbę Skarbową w Katowicach w interpretacji z 22 stycznia 2008 r. (IBPB2/415-283/07/BD/KAN-1633/10/07)[/b].
Spółka podpisała umowę sponsoringu z osobą fizyczną – menedżerem drużyny piłkarskiej. Spółka przekazuje pieniądze, a menedżer ma ją promować, m.in. eksponować jej nazwę i logo na zawodach sportowych. Ponieważ sponsorowany nie prowadzi działalności gospodarczej, spółka zapytała fiskusa o zasady rozliczenia jego wynagrodzenia. Jej zdaniem należy to zrobić tak, jak przy umowie-zleceniu. Sponsoring jest bowiem umową nienazwaną, do której ma zastosowanie art. 750 kodeksu cywilnego. Przepis ten mówi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami kodeksu cywilnego, stosuje się odpowiednio regulacje o zleceniu.
Tak też uważa katowicka Izba Skarbowa.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E94215D6BE3AAC893698AB93015AA9E?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]