Część osób prowadzących działalność gospodarczą związaną z budownictwem ma problemy z zastosowaniem odpowiedniej stawki ryczałtu dla poszczególnych rodzajów usług. Tego rodzaju kłopoty mają m.in. przedsiębiorcy zajmujący się szkleniem obiektów.

Podstawą do ustalenia wysokości stawek podatkowych należnych od przychodów objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest ich odpowiednie zakwalifikowanie zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują usług czy robót budowlanych. Dlatego zasadne jest odwołanie się do przepisów zawartych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76A232CEECF69DCA891558F745465838?id=183262]prawie budowlanym[/link].

Zgodnie z tymi regulacjami roboty budowlane obejmują budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Według natomiast PKWiU roboty budowlane zawarte są w sekcji F w dziale 45 tej klasyfikacji. Dział ten obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych. W dziale tym mieszczą się również prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną, a także montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Przychód z wykonywania usług wymienionych w tym dziale opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 proc. Zwracają na to uwagę organy podatkowe, m.in. [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 18 maja 2009 r. (IPPB1/415-126/09-2/KS)[/b].

Jednocześnie organy podatkowe podkreślają, że zgodnie z PKWiU do robót budowlanych zalicza się m.in. roboty szklarskie (symbol 45.44.10-00.00). Oznacza to, że przedsiębiorcy wykonujący usługi budowlane, polegające na szkleniu obiektów, mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem według stawki w wysokości 5,5 proc.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Jacek wykonuje działalność gospodarczą polegającą na wznoszeniu szklarni. Wykonuje wszystkie związane z tym prace: od montowania metalowych konstrukcji po szklenie obiektów. Pan Jacek wybrał rozliczenia według zryczałtowanego podatku dochodowego. Wykonywane przez niego czynności zaliczają się do usług budowlanych. Dlatego przedsiębiorca ten może zastosować stawkę ryczałtu wynoszącą 5,5 proc.[/ramka]