Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania (obrotem) jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Elementem świadczenia należnego od nabywcy są m.in. koszty transportu towarów, którymi dostawca obciąża nabywcę. Wynika to wprost z dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która mówi, że do podstawy opodatkowania wlicza się m.in. koszty transportu i ubezpieczenia pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu wskazać można [b]interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2007 r. (IPPP1/443-166/07-2/IG)[/b], w której czytamy, że „koszt przesyłki stanowi jeden z elementów kalkulacyjnych, kształtujących kwotę należną, której sprzedawca żąda od nabywcy. Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów, dostarczając je nabywcy, dokonuje wyłącznie ich sprzedaży, natomiast koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów”.
Mając to na uwadze, wyjaśnić pragnę, że koszty dostawy towarów, którymi Czytelnicy obciążają nabywców, nie podlegają odrębnemu opodatkowaniu VAT (w szczególności nie powinny być wykazywane na fakturze czy paragonie jako odrębna pozycja). Koszty te powinny być wkalkulowywane w cenę sprzedawanych towarów, tj. o koszty te powiększana winna być podstawa opodatkowania tych towarów (de facto oznacza to opodatkowanie tych kosztów stawką właściwą dla tych towarów; w omawianej sytuacji będzie to 7 proc.). Nie jest prawidłowe traktowanie transportu dostarczanych towarów jako odrębnie świadczonej usługi transportowej (chociaż czyni tak wielu przedsiębiorców).
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=52F1FACDD88D328035117C076A07DCB8?id=172827]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]