[b]Jestem mikroprzedsiębiorcą produkującym zieloną energię z elektrowni wodnej. Do tej pory producenci energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych byli zwolnieni podmiotowo i bezwarunkowo z podatku akcyzowego.

Niepokoją mnie zapisy nowej ustawy akcyzowej, gdyż wprowadzają podobno dodatkowe warunki zwolnienia. Ja nie sprzedaję energii nabywcy końcowemu, tylko zakładowi energetycznemu. Czy moja działalność jest nadal zwolniona z akcyzy?[/b] – pyta czytelnik DF.

Czytelnik nie ma powodu do niepokoju. Nie został obciążony akcyzą od 1 marca 2009 r. Sprzedawana przez niego energia elektryczna do zakładu energetycznego w ogóle nie podlega akcyzie. Będzie ona naliczana dopiero na etapie sprzedaży odbiorcy końcowemu, a to nie jest już zmartwienie czytelnika, który sprzedaje energię podmiotowi nią handlującemu, czyli zakładowi energetycznemu.

[srodtytul]Nowe zasady zwolnienia...[/srodtytul]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=11B6BC9F5FDAFE63C231B72E45AB72B9?id=296270]Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009 r. nr 3, poz. 11) [/link]wprowadza nieco inne warunki zwolnienia od akcyzy energii zielonej (wytworzonej z tzw. źródeł odnawialnych). Zgodnie z jej art. 30 ust. 1 zwalnia się z tego podatku energię elektryczną wytwarzaną z odnawialnych źródeł energii, na podstawie dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego. Zwolnienie stosuje się nie wcześniej niż z chwilą otrzymania dokumentu potwierdzającego umorzenie świadectwa pochodzenia energii, poprzez obniżenie akcyzy należnej od energii elektrycznej za najbliższe okresy rozliczeniowe.

[srodtytul]...i opodatkowania[/srodtytul]

Należy jednak pamiętać, że przepisy nowej ustawy o akcyzie zmieniają dotychczasowe zasady opodatkowania energii elektrycznej akcyzą. Jak wynika z uzasadnienia projektu do tej ustawy, „zasadą nowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą energii elektrycznej jest fakt, iż obowiązek podatkowy będzie powstawał na etapie »przekazania« energii elektrycznej »ostatecznemu konsumentowi«, a nie jak dotychczas na etapie wydania energii elektrycznej przez jej producenta dystrybutorowi”.

Wynika to także z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zgodnie z nim przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż energii elektrycznej (w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D350695C578542DF1B5DDF9456F651D1?id=181877]ustawy z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne[/link], który wyprodukował tę energię) nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Art. 2 pkt 19 ustawy akcyzowej stanowi, że nabywca końcowy to podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu przepisów prawa energetycznego (z wyłączeniem dotyczącym spółki prowadzącej giełdę towarową).

[srodtytul]To nie jest końcowy odbiorca[/srodtytul]

W sytuacji gdy czytelnik będzie sprzedawać energię zakładowi energetycznemu (czyli podmiotowi mającemu koncesję na handel energią elektryczną), to energia ta nie będzie jeszcze opodatkowana akcyzą. Nie jest to bowiem sprzedaż odbiorcy końcowemu. Zakład energetyczny nie jest odbiorą końcowym.

Z kolei zużycie wyprodukowanej energii elektrycznej na potrzeby własnej działalności czytelnika będzie zwolnione od akcyzy. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 6 nowej ustawy o akcyzie zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie tej energii w celu podtrzymywania tych procesów produkcyjnych.

[i]Adam Bartosiewicz, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]