Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o VAT.
Dotychczas uprawnienie to przysługiwało jedynie tzw. małym podatnikom, a więc tym, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekraczała równowartości 800 000 euro (obecnie 1 200 000 euro) lub prowadzących określony rodzaj działalności (maklerzy, działalność agencyjna), których wynagrodzenie w poprzednim roku nie przekroczyło równowartości 30 000 euro (obecnie 45 000 euro).
Kwartalnie rozliczali się mali podatnicy, którzy wybierali metodę kasową rozliczenia podatku lub mali podatnicy, którzy tej metody wprawdzie nie wybrali, ale zawiadomili organ podatkowy (właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego) o zamiarze rozliczenia kwartalnego w terminie do końca kwartału poprzedzającego ten, za który będzie składana po raz pierwszy deklaracja kwartalna.
[b]1 grudnia 2008 r. zmieniło się brzmienie art. 99 ustawy o VAT. Od tej pory wszyscy przedsiębiorcy – nawet ci, którzy nie są małymi podatnikami – mogą kwartalnie rozliczać się z fiskusem (oczywiście po uprzednim zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego). [/b]
[srodtytul]W odpowiednim czasie[/srodtytul]
Zawiadomienia trzeba dokonać najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Natomiast podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po tym, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.
[b]Powrót do miesięcznej formy rozliczenia jest możliwy nie wcześniej niż po złożeniu czterech deklaracji kwartalnych[/b] i pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.
Podatnicy, którzy utracą prawo do stosowania metody kasowej lub z niej zrezygnowali, składają deklaracje za okresy miesięczne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę prawa do rozliczenia się metodą kasową (lub za miesiąc rezygnacji z metody kasowej).
[srodtytul]Bez zaliczki ani rusz[/srodtytul]
Nowelizując przepisy, ustawodawca wprowadził dla tych przedsiębiorców, którzy nie są małymi podatnikami (czyli ci, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekraczała równowartości odpowiednio 1 200 000/45 000 euro), ale składają deklaracje kwartalne, obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. I tak, podatnik jest zobowiązany do wpłaty zaliczek za pierwszy oraz drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z kwartalnej deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.
Jeżeli w wyniku rozliczenia za dany kwartał brak jest kwoty podatku do zapłaty – kwotę należnego zobowiązania podatkowego przyjmuje się za zerową i nie powstaje obowiązek wpłaty zaliczki. Podatnik może wpłacać zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek.
Podatnicy, którzy myślą o rozliczeniach kwartalnych, mogli dokonać zmiany sposobu swojego rozliczenia już za I kwartał 2009 r. Aby z niego skorzystać w pierwszym kwartale 2009 r., wystarczyło pisemnie zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie należało złożyć do urzędu do 25 lutego 2009 r. Powinni jednak pamiętać, że gdy nie są tzw. małymi podatnikami w rozumieniu ustawy (bo wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku przekroczyła w 2008 r. wartość 4 053 000 zł [równowartość 1 200 000 euro wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października 2008 r., w zaokrągleniu do 1000 zł]), będą mieli obowiązek wpłacać do budżetu comiesięczne zaliczki na podatek.
[ramka][b]Jak powinno wyglądać rozliczenie[/b]
[b]Za I kwartał 2009 r. wysokość uiszczanych zaliczek należało ustalić zgodnie z art. 103 ust. 2e ustawy. Tym samym:[/b]
- za styczeń 2009 r. podatnik winien wpłacić zaliczkę w wysokości należnego zobowiązania, jakie wykazał w deklaracji VAT-7 za październik 2008 r. – zaliczkę należało wpłacić do 25 lutego 2009 r.
- zaliczkę za luty 2009 r. podatnik zobowiązany będzie uiścić do 25 marca 2009 r. w wysokości należnego zobowiązania, jakie wynikło za listopad 2008 r.
Marzec 2009 r. nie zostanie objęty kwotą zaliczki.
Do 25 kwietnia 2009 r. podatnik zobowiązany bowiem będzie do złożenia pierwszej deklaracji kwartalnej i uiszczenia należności według wartości z niej wynikających (po potrąceniu oczywiście już wpłaconych kwot zaliczek).
Za II kwartał 2009 r. trzeba rozliczyć się zgodnie z regulacją art. 103 ust. 2a ustawy o VAT, czyli wpłacać zaliczki za kwiecień 2009 r. (do 25 maja 2009 r.) oraz za maj 2009 r. (do 25 czerwca 2009 r.) w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania wynikającego z deklaracji kwartalnej (VAT-7D) złożonej za I kwartał 2009 r.[/ramka]
[i]Autor jest ekspertem w ECDDP[/i]