[b]Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 3 marca 2009 r. (I SA/Rz 742/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła o interpretację. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu w branży budowlanej. Podpisała z dostawcami i odbiorcami umowy regulujące wzajemne działania i sposób ustalania wynagrodzenia. Zgodnie z nimi otrzymuje procentowy bonus od obrotu lub za osiągnięcie określonego w umowie pułapu zakupów, bez świadczenia jakichkolwiek innych usług ze swojej strony. Zastanawiała się, czy postępuje prawidłowo, dokumentując premie pieniężne w formie noty księgowej. Jej zdaniem tak, bo premia wypłacana przez sprzedawcę nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi i należy ją uznać za obojętną dla VAT.

[wyimek]Sam fakt zwiększenia częstotliwości realizowania dostaw nie skutkuje powstaniem nowego stosunku prawnego[/wyimek]

Innego zdania był jednak minister finansów. Według niego opodatkowanie premii pieniężnej nie jest podwójnym opodatkowaniem tej samej czynności. Wypłata premii nie jest związana z konkretną dostawą, występują tu dwie transakcje, a mianowicie: dostawa towarów i świadczenie usług. Spółka złożyła skargę do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd ją uwzględnił. Jego zdaniem nie można się zgodzić ze stanowiskiem organów podatkowych. Artykuł 8 ust. 1 ustawy o VAT wyraźnie definiuje, że odpłatnym świadczeniem usług jest ta czynność, która nie jest dostawą towarów. Jeśli tak, to nie ma podstaw do dopatrzenia się po stronie nabywcy towarów działania będącego czymś innym niż współrealizacja dostawy towarów dokonywanej przez dostawcę, przy czym ta inność miałaby polegać na otrzymaniu dostaw o określonej wartości i zapłaty za nie. Sam fakt, że za dostawę towarów płaci dostawcy nabywca tychże towarów, a premię pieniężną wypłaca (w uzgodniony sposób) dostawca nabywcy, nie oznacza automatycznie, że między tymi podmiotami istnieje jeszcze inny – oprócz dostawy – stosunek prawny.

Nabywanie towarów w określonym czasie i po określonej cenie oraz terminowa zapłata nie jest czymś innym od nabycia (realizacji dostawy) i nie ma podstaw do doszukiwania się w tych czynnościach świadczenia ze strony nabywcy usługi tylko dlatego, że dostawca motywuje nabywcę do takich zakupów przez przyznanie mu określonej premii pieniężnej.Nabywca – odbiorca towarów – w określonym czasie realizuje obrót określonej wielkości, na który składa się realizacja wielu poszczególnych dostaw. Okoliczność, że dla otrzymania premii pieniężnej wartość tych dostaw podlega zsumowaniu, nie oznacza, iż w ten sposób osiągnięcie tego poziomu obrotów stało się usługą. Kontrahent otrzymujący premię nie wykonuje żadnych innych działań, których beneficjentem byłby dostawca (sprzedawca), oprócz tych, które są elementem dostawy, tj. odbioru towarów i zapłaty ceny.