[b]Zdecydował tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 6 stycznia 2009 r. (IPPB4/415-28/08-2/JK).[/b]
Podatnik, który jest programistą komputerowym, zapytał, czy może do otrzymanego przez niego wynagrodzenia stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Ma podpisaną z firmą umowę o dzieło. Praca polega na przygotowaniu kodu źródłowego programu komputerowego, który jest przedmiotem prawa autorskiego. Podatnik, rozporządzając swoimi prawami, przenosi je na firmę. Wynagrodzenie, które wnioskodawca otrzymuje z firmy, jest uzależnione od liczby przepracowanych godzin, obejmujących czynności związane z tworzeniem kodu źródłowego, w tym tworzenie (programowanie) testów i konsulting.
Zdaniem podatnika, ponieważ otrzymane przez niego wynagrodzenie jest przychodem z rozporządzania prawami autorskimi, zasadne jest stosowanie 50-proc. kosztów.
[srodtytul]Jest przychód i koszty...[/srodtytul]
Z twierdzeniami tymi zgodził się dyrektor izby skarbowej. Jak wskazał w udzielonej odpowiedzi, jednym ze źródeł przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Za przychody z tej działalności uważa się przychody z wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Koszty uzyskania niektórych przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
Zastosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od wystąpienia dwóch podstawowych okoliczności.
[srodtytul]...ale są też warunki[/srodtytul]
Po pierwsze zaistnienia utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po drugie udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu, względnie rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do twórczego dzieła.
O charakterze prawnym danej umowy decyduje jej treść. Przyjęcie, czy w danym wypadku mamy do czynienia z utworem i z wykonywaniem przez twórcę praw autorskich czy też jest to zwykła umowa-zlecenie, możliwe jest dopiero po zbadaniu treści tej umowy. W każdym jednak wypadku możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. jest dopuszczalna, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokonuje rozporządzania prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przechodzą one na zleceniodawcę, lub gdy udziela licencji na korzystanie z nich.
[srodtytul]Autorskie, czyli jakie[/srodtytul]
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje praw autorskich. W związku z tym należy odwołać się do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nią przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Przedmiotem prawa autorskiego są między innymi programy komputerowe.
Dyrektor izby skarbowej zwrócił uwagę, że przepis przyznający 50-proc. koszty uzyskania przychodu twórcom z tytułu praw autorskich i artystom wykonawcom z tytułu praw pokrewnych zawarty jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. „Jednakże ocena, czy dane dzieło korzysta z ochrony praw autorskich (i w konsekwencji wyjaśnienie, czy do wynagrodzenia za stworzenie, czy do danego składnika wynagrodzenia stosuje się 50-proc. koszty uzyskania przychodu) dokonywana jest na podstawie umowy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (a nie przepisach podatkowych)” – czytamy w interpretacji.
Ponieważ ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, to działający w imieniu ministra finansów dyrektor izby skarbowej nie zdecydował się na jej interpretację, odsyłając do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bez względu jednak na to zastrzeżenie dyrektor izby skarbowej stwierdził, że jeśli tylko praca wykonywana przez podatnika spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów jest dopuszczalne.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. mogą być stosowane, tylko gdy przychody związane są z korzystaniem przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych.[/ramka]