Przy poborze zaliczki od wypłaty z tytułu umowy o dzieło czy umowy-zlecenia wykonywanej w ramach tzw. działalności osobistej, o której mowa w art. 13 pkt 9 lit. a) ustawy o PIT, stosuje się najniższą stawkę podatkową. Od 1 stycznia 2009 r. jest to 18 proc.
Tak wynika z art. 41 ust. 1 tej ustawy. Przepis ten mówi, że przy poborze zaliczek na podatek dochodowy od takich świadczeń, pomniejszonych o miesięczne koszty uzyskania przychodów (zwykle 20 proc. przychodu, chyba że zlecenie bądź dzieło ma charakter „autorski” – wówczas 50 proc.) oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne, stosuje się najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej.
Nie ma tu znaczenia, za jaki okres dane wynagrodzenie jest należne. Decyduje to, kiedy jest wypłacane (stawiane do dyspozycji). Wówczas bowiem powstaje przychód. Przykładowo zatem wynagrodzenia za umowy wykonane w grudniu a wypłacane w styczniu czy lutym powinny być opodatkowane 18-proc. stawką PIT.
Uwaga: inne będą zasady, jeśli łączne kwoty wypłat (z tytułu umów-zleceń czy też umowy o dzieło) na rzecz jednej osoby w danym miesiącu nie przekraczają 200 zł brutto. Wówczas bowiem przychód ten jest opodatkowany ryczałtem na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT. Zryczałtowany podatek także wynosi 18 proc., ale pobiera się go bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania. Ponadto nie ma później (na koniec roku) obowiązku wystawiania PIT-11 dla tego rodzaju przychodów.
[i] Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]