Uznał tak [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji dotyczącej zwolnień podatkowych (nr IPPB 4/415-2/08-2/PJ)[/b].
Z wnioskiem wystąpiła uczelnia, która podpisała umowę na prowadzenie szkoleń z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Chodzi o szkolenie pracowników socjalnych. 85 proc. środków na ten cel pochodzi z bezzwrotnej pomocy finansowanej przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Bezpośrednimi wykonawcami projektu będą pracownicy etatowi uczelni bądź osoby wykonujące zadanie na podstawie umowy-zlecenia.
Uczelnia pyta, czy wynagrodzenie pracowników bezpośrednio realizujących cele projektu jest zwolnione z podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawcy to pracownicy realizują bezpośrednio cel programu pomocowego, dlatego ich pensje powinny być wolne od podatku.
Dyrektor IS przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody, które pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków z UE.
Warunkiem zwolnienia jest jednak to, by podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma natomiast zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Z kolei ustawa o finansach publicznych określa, że wydatkami budżetu państwa są dotacje i subwencje. Środki pomocowe pochodzące z funduszy strukturalnych UE, przeznaczone na realizację programów operacyjnych, są wydatkami budżetu państwa jako dotacje. [b]Dotacje będą jednak zwolnione z PIT tylko u beneficjenta pomocy.[/b]
Autor interpretacji podkreślił, iż osoby zatrudnione do realizacji projektu otrzymują wynagrodzenie za pracę, a nie dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Uzyskiwane przez nie dochody nie mają więc prawa do zwolnienia.
W opisanej sprawie środki wsparcia z funduszy UE otrzyma Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, a nie zatrudnione przez nie osoby. Oznacza to, że ich wynagrodzenia nie będą zwolnione z podatku.
Zastosowania nie ma tu również zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor IS uzasadnia, że [b]wynagrodzenia są finansowane wyłącznie ze środków krajowych, a nie z bezzwrotnej pomocy. W konsekwencji przychody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach[/b].
Oznacza to, że [b]płatnik jest obowiązany do naliczenia, pobrania i przekazania na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy[/b].